Reklama

Reklama

28 i 29 maja odbędzie się XI Międzynarodowy Memoriał Leszka Błażyńskiego

W sobotę i niedzielę (28 i 29 maja) w teatrze Rozbark w Bytomiu odbędzie się XI Międzynarodowy Memoriał Leszka Błażyńskiego. Poza pojedynkami bokserskimi zaplanowane jest również starcie o pas mistrza świata w kick-boxingu.

Pięściarze po raz kolejny pojawią się w teatrze Rozbark, w miejscu, gdzie na co dzień występują aktorzy oraz tancerze, a w przeszłości mieściła się tutaj cechownia (część kopalni, w której górnicy zbierają się przez zjazdem w dół lub po powrocie na powierzchnię) kopalni Rozbark oraz później hala sportowa, w której odbywały się mecze bokserskie drużyny GKS Rozbark Bytom.

W XI Memoriale startować będą głównie juniorzy, kadeci, młodzieżowcy z Polski, Ukrainy, Niemiec, Austrii, Czech, Rosji. Odbędą się także pojedynki seniorów oraz kobiet. Walczyć będzie między innymi obiecujący bytomski junior Oskar Safarian. 17-latek, który mierzy ponad dwa metry wzrostu i waży około 100 kilogramów, zdobył mistrzostwo Polski w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży. Jego trenerem jest Marek Okroskowicz, który w młodzieżowej kadrze narodowej szkolił m.in. Artura Szpilkę czy Krzysztofa Głowackiego.

Reklama

W weekend w Bytomiu pojawi się wielu uznanych pięściarzy, między innymi Marian Kasprzyk, mistrz olimpijski z 1964 roku; Grzegorz Proksa, były mistrz Europy zawodowców wagi średniej; niepokonany na zawodowym ringu Damian Jonak, czy Łukasz Wilaszek, medalista mistrzostw Europy amatorów (walczył pod flagą niemiecką), były pięściarz zawodowy, który opiekuje się obecnie kadrą narodową Niemiec i drużyną z Kolonii. Jego podopieczni rywalizować będą w turnieju. W pokazowej walce zaprezentuje się 11-letni Artur Proksa, syn utytułowanego pięściarza. Podczas memoriału będzie można również zobaczyć galerię trofeów Błażyńskiego.

W sobotę po zmaganiach memoriałowych bytomianin Jan Sałamacha zmierzy się z Albańczykiem Arnoldem Andonim o pas mistrza świata WKN w kick-boxingu w wadze lekkopółśredniej (69,900 kg). - Będzie to dla mnie najważniejszy pojedynek w karierze. Latka lecą i pora zrealizować swoje największe marzenie. Rok temu w Bytomiu zdobyłem pas mistrza Europy, później interkontynentalny, teraz chcę być mistrzem globu. Przygotowywałem się do tego starcia trzy miesiące - mówi 37-letni Jan Sałamacha, którego trenerem jest Cezary Podraza, wielokrotny mistrz świata w kick-boxingu. Pojedynek zakontraktowany jest na pięć rund po dwie minuty.

Gościem specjalnym Memoriału będzie znana kapela Oberschlesien. Muzycy zagrają kilka akustycznych utworów w przerwach między pojedynkami.

Wstęp na zawody jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona. Błażyński największe sukcesy odnosił w latach siedemdziesiątych. Zdobył wtedy dwa brązowe medale olimpijskie (1972 i 1976), mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy (1977 i 1971). W swojej karierze reprezentował trzy kluby Mazur Ełk, BBTS Włókniarz Bielsko-Biała oraz Szombierki Bytom. Później pracował jako trener juniorów w Bytomiu oraz w Victorii Jaworzno. Zmarł tragicznie 6 sierpnia 1992 roku w wieku 43 lat.

Program XI Międzynarodowego Memoriału Leszka Błażyńskiego:

28 maja (sobota)

godz. 13.00 - walki bokserskie juniorów

godz. 17.00 - oficjalne otwarcie Memoriału

godz. 17.30 - pojedynki juniorów, młodzieżowców, seniorów, kobiet

godz. 19.30 - walka o mistrzostwo świata w kickboxingu federacji WKN Jan Sałamacha (Polska) - Arnold Andoni (Albania)

godz. 21.00 - zakończenie pierwszego dnia zawodów

29 maja (niedziela)

godz 11 - walki finałowe juniorów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama