Reklama

Reklama

Znakomity występ Kowalczyk!

Justyna Kowalczyk zajęła 3. miejsce w biegu na dystansie 3 km techniką klasyczną w czeskiej miejscowości Nove Mesto. Do zwycięstwa zawodniczce z Kasiny zabrakło niespełna dwóch sekund! Zawody zainaugurowały rywalizację w prestiżowym cyklu Tour de Ski.

Kowalczyk trzykilometrową trasę pokonała w czasie 9:24.7. Bieg zakończył się zwycięstwem Finki Virpi Kuitunen (9:22.8). Na drugim miejscu uplasowała się inna reprezentantka Finlandii Kaisa Saarinen (9:23.5).

Kowalczyk na półmetku zanotowała najlepszy wynik. Polska biegaczka miała 5.3 s przewagi nad Saarinen i 7.1 s nad Kuitunen.

Trzy czołowe zawodniczki biegu w Novym Meście zmieściły się w niecałych dwóch sekundach. Jak podkreślali obserwatorzy, walka o zwycięstwo była dramatyczna i emocjonująca. Nie udał się start liderce Pucharu Świata, Norweżce Astrid Jacobsen, która uplasowała na 18. pozycji. Czwarta była jej rodaczka Marit Bjoergen, która przed rokiem wygrała pierwsze zawody Tour de Ski.

Reklama

"Nie był to mój najlepszy bieg, nie jestem w szczytowej formie - powiedziała Kuitunen. - Wygrałam, więc mam się z czego cieszyć. Stworzyłyśmy dobre widowisko".

Cykl Tour de Ski w tym sezonie składać się będzie z ośmiu startów na różnych dystansach. Pierwsze cztery konkurencje (po dwie kobiet i mężczyzn) odbędą się w Novym Meście.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała, że punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie będą przyznawane po każdych zawodach Tour de Ski, lecz dopiero na koniec rywalizacji. Jej zwycięzca otrzyma 400 punktów, drugi 320, a trzeci 240 punktów. Punkty zdobędzie 30 najlepszych.

Wyniki biegu kobiet w Novym Meście:

1. Virpi Kuitunen (Finlandia) 9.22,8

2. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 0,7 s straty

3. Justyna Kowalczyk (Polska) 1,9

4. Marit Bjoergen (Norwegia) 6,1

5. Seraina Mischol (Szwajcaria) 13,0

6. Julia Iwanowa (Rosja) 14,4

7. Charlotte Kalla (Szwecja) 14,5

8. Olga Roczewa (Rosja) 14,8

9. Walentyna Szewczenko (Ukraina) 15,3

10. Therese Johaug (Norwegia) 15,8

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama