Reklama

Reklama

Zapisy na Bieg Wazów w 2014 roku trwały... 10 minut

Zainteresowanie przyszłoroczną 90. edycją szwedzkiego, narciarskiego Biegu Wazów w 2014 roku okazało się tak ogromne, że po zaledwie dziesięciu minutach i zapisaniu się 15800 osób... zamknięto listę startową z powodu braku miejsc.

Bieg Wazów (Vasaloppet) jest najstarszym i najdłuższym maratonem narciarskim na świecie, rozgrywanym zawsze w pierwszą niedzielę marca. Startować może każdy bez względu na kraj zamieszkania i obywatelstwo, a warunkiem jest ukończenie 19 lat. Dozwolona jest tylko technika klasyczna.

Reklama

Trasa, ze startem w Saelen i metą w Mora, wynosi 90 kilometrów. Bieg odbywa się od 1922 roku na cześć ucieczki przyszłego króla Szwecji Gustawa Wazy na nartach do Norwegii. Wydarzyło się to na tej właśnie trasie w 1521 roku, podczas wojny duńsko-szwedzkiej.

- Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, ale nie aż takiego. To niesłychane, że po otwarciu strony internetowej na zgłoszenia, musieliśmy ją zamknąć już po niecałych 10 minutach - powiedział dyrektor imprezy Anders Selling.

Podkreślił, że liczba startujących nie będzie w przyszłych latach zwiększana: 15800 to maksimum, tak aby uczestnicy nie blokowali się wzajemnie, a tory były przejezdne dla wszystkich. - W 2010 roku padł rekord i wystartowało 16462 biegaczy, lecz okazało się, że to jednak było zbyt dużo. Teraz stawiamy na jakość, a nie ilość - wyjaśnił.

Obecnie panujący król Szwecji Karol XVI Gustaw wystartował w biegu trzy razy. Po raz pierwszy w 1977 roku, zajął 5708. miejsce, jako zawodnik zarejestrowany pod rodowym nazwiskiem Carl Bernadotte.

Bieg został w swojej historii odwołany tylko trzy razy, w latach 1932 i 1990 z powodu braku śniegu, a w 1934 z racji zbyt małej liczby uczestników, ponieważ zgłosiło się zaledwie 17 osób.

Dowiedz się więcej na temat: biegi narciarskie | bieg wazów | Szwecja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama