Reklama

Reklama

Wspaniała walka Kowalczyk

Justyna Kowalczyk zajęła 2. miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną narciarskiego Pucharu Świata w norweskim Trondheim. Zawody wygrała Słowenka Petra Majdić.

Bieg był niezwykle emocjonujący i pełen zwrotów akcji. Na początku wysokie tempo narzuciła Finka Aino Kaisa Saarinen. Kowalczyk rozpoczęła spokojnie. Polka trzymała się blisko czołówki, kontrolując wydarzenia na trasie. Kilkuosobowa czołówka, w której była Kowalczyk, wykrystalizowała się po 10 kilometrach.

Norweżki Therese Johaug i Kristin Steira podkręciły tempo chcąc zgubić rywalki. Nasza zawodniczka dotrzymywała im kroku, ale na jednym ze zjazdów Kowalczyk upadła i straciła kilkanaście sekund. Dwukrotna mistrzyni świata z Liberca rzuciła się w pogoń, a straty odrobiła podczas narciarskiego pit stopu (zawodniczki mają wówczas możliwość zmiany nart) podczas którego działy się niebywałe rzeczy. Saarinen zagapiła się i przez chwilę szukała swojego stanowiska. Jednak to jeszcze nic w porównaniu z tym, co spotkało liderkę klasyfikacji generalnej PŚ Petrę Majdić. Okazało się, że serwismeni Słowenki nie przygotowali jej nart do zmiany! Zdezorientowana Majdić nerwowo rozglądała się za nowymi deskami, a gdy ich nie znalazła musiała pobiec na trasę na starych deskach. Zmiana nart w wykonaniu Kowalczyk na szczęście przebiegła bez zarzutu.

Reklama

Na kolejnych kilometrach Kowalczyk toczyła walkę ze Steirą i Johaug. Saarinen opadła z sił i przestała się liczyć w tym biegu. Drugi oddech złapała Majdić, która z każdym kilometrem zbliżała się do czołówki.

Trzy kilometry przed metą zaatakowała Kowalczyk. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej zyskała kilka sekund przewagi, ale niebywały kontratak przypuściła Majdić. Ani Kowalczyk, ani Steira nie potrafiły dotrzymać jej kroku. Majdić samotnie minęła linię mety jako pierwsza, a Kowalczyk musiała stoczyć zażarty bój o miejsce na podium ze Steirą i Japonką Masako Ishidą. Polka zachowała więcej sił na finiszu, co pozwoliło jej wyprzedzić rywalki. Na najniższym stopniu podium stanęła Ishida.

Kowalczyk, która plasuje się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej PŚ, odrobiła do Majdić 20 punktów, bowiem trzykrotnie była najszybsza na premiach.

Wyniki biegu na 30 km:

1. Petra Majdić (Słowenia) 1:25.22,2

2. Justyna Kowalczyk (Polska) strata 11,7 s

3. Masako Ishida (Japonia) 12,0

4. Kristin Steira (Norwegia) 12,3

5. Evi Sachenbacher-Stehle (Niemcy) 21,9

6. Marianna Longa (Włochy) 29,9

7. Therese Johaug (Norwegia) 33,9

8. Riitta-Liisa Roponen (Finlandia) 36,5

9. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 49,9

10. Walentina Szewczenko (Ukraina) 55,7

Klasyfikacja generalna PŚ (po 27 z 32 zawodów):

1. Petra Majdić (Słowenia) 1567 pkt

2. Justyna Kowalczyk (Polska) 1476

3. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 1365

4. Virpi Kuitunen (Finlandia) 1124

5. Arianna Follis (Włochy) 1000

6. Marianna Longa (Włochy) 891

7. Pirjo Muranen (Finlandia) 803

8. Marit Bjoergen (Norwegia) 647

9. Kristin Steira (Norwegia) 609

10. Therese Johaug (Norwegia) 560

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje