Reklama

Reklama

Triumf Kowalczyk w Moskwie! Polka nową liderką PŚ!

Justyna Kowalczyk we wspaniałym stylu wygrała sprint techniką klasyczną w Moskwie. Dzięki zwycięstwu Polka została nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Przed zawodami w Moskwie Kowalczyk traciła do Marit Bjoergen 62 punkty. Norweżka nie wystartowała w stolicy Rosji i Polka stanęła przed szansą na wyprzedzenie najgroźniejszej rywalki. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego musiała zająć co najmniej drugie miejsce, żeby wskoczyć na prowadzenie w PŚ.

Zawody w Moskwie toczyły się przy mrozie wynoszącym minus 18 stopni Celsjusza, co na pewno nie pomagało zawodniczkom. Kowalczyk bez większych problemów przebrnęła eliminacje, które zakończyła na 5. miejscu. Niespodziewanie najlepszy czas uzyskała 21-letnia Amerykanka Jessica Diggins.

Reklama

Kowalczyk trafiła do trzeciego biegu ćwierćfinałowego. Rywalkami Polki były: Natalia Korostielewa (Rosja), Nicole Fessel (Niemcy), Daria Gaiazova (Kanada), Hanna Kolb (Niemcy) i Ida Sargent (USA). Zawodniczka z Kasiny Wielkiej nieco spóźniła start. Mocno ruszyła natomiast Korostielewa, która objęła prowadzenie. Kowalczyk musiała nadrabiać stracony dystans. Uczyniła to jednak błyskawicznie i szybko przesunęła się na drugą pozycję. W połowie dystansu Polka zaatakowała. Jej tempa nie były w stanie utrzymać przeciwniczki. Kowalczyk jako pierwsza minęła linię mety, a tuż za nią finiszowała Korostielewa. Obie zapewniły sobie bezpośredni awans do półfinału. Bieg był bardzo szybki, bo trzecia Sargent i czwarta Fessel również znalazły się w 1/2 finału jako "lucky looser".

Kowalczyk nie popełniła błędu i w półfinale wystartowała z impetem. Polka prowadziła od początku do końca. Nasza zawodniczka odparła na finiszu atak Finki Aino-Kaisy Saarinen, która zajęła drugie miejsce. Stawkę finalistek uzupełniły: Diggins, Korostielewa, Anastazja Docenko i Krista Lahteenmaki.

Początek finału nie układał się po myśli naszej zawodniczki, która po starcie spadła na ostatnie miejsce. Stawkę prowadziła Korostielewa. Polka po raz kolejny udowodniła, że jest w znakomitej formie. Zaatakowała po zewnętrznej i szybko wysunęła się na drugie miejsce. Na jedynym podbiegu na trasie Kowalczyk przyspieszyła. Korostielewa nie zamierzała łatwo się poddać. Na ostatniej prostej trwała zażarta walka o zwycięstwo. Nasza mistrzyni rzutem na taśmę wygrała! Na mecie oglądaliśmy eksplozję radości Kowalczyk, która ma obecnie 38 punktów przewagi nad Bjoergen w klasyfikacji generalnej PŚ.

"Dla mnie to prawie nie do uwierzenia. Dzisiaj było bardzo zimo, ale w duszy jest mi ciepło. Teraz spotkamy się z Marit w Rybińsku. Tam będzie jeszcze zimniej niż w Moskwie" - powiedziała uradowana Kowalczyk tuż po biegu.

W sobotę w Rybińsku odbędzie się bieg masowy na 10 km techniką dowolną, a w niedzielę bieg łączony na 15 km.

Zobacz zapis relacji na żywo z biegu sprinterskiego stylem dowolnym w Moskwie!

Wyniki sprintu techniką dowolną na 1,5 km:

1. Justyna Kowalczyk (Polska)

2. Natalia Korostieliewa (Rosja)

3. Anastazja Docenko (Rosja)

4. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)

5. Krista Lahteenmaki (Finlandia)

6. Jessica Diggins (USA)

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1524 pkt

2. Marit Bjoergen (Norwegia) 1486

3. Therese Johaug (Norwegia) 1055

4. Kikkan Randall (USA) 964

5. Charlotte Kalla (Szwecja) 797

6. Krista Lahteenmaeki (Finlandia) 754

7. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 713

8. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 695

9. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 521

10. Vibeke Skofterud (Norwegia) 511

Klasyfikacja sprintu (po 9 z 13 zawodów):

1. Kikkan Randall (USA) 499

2. Natalia Matwiejewa (Rosja) 390

3. Justyna Kowalczyk (Polska) 352

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama