Reklama

Reklama

Tour de Ski - wygrana Sundby'ego, Włosi w kryzysie

Minęły już czasy, kiedy włoscy biegacze narciarscy regularnie zdobywali medale igrzysk i mistrzostw świata. Kryzys było widać jak na dłoni w Tour de Ski. Najwyższe, 18. miejsce zajął 41-letni Giorgio di Centa. Wygrał Norweg Martin Johnsrud Sundby.

Wielu włoskich kibiców doskonale pamięta lata 90. i sukcesy Manueli di Centy (starsza siostra Giorgio), Gabrielli Paruzzi i Stefani Belmondo, czy Maurilio de Zolta, Silvio Faunera, Giorgio Vanzetty, Fulvio Falbusy, Cristiana Zorziego i innych. Następców jednak brakuje, choć pewne nadzieje związane są ze sprinterem Federico Pellegrino. Miejscowe media, na czele z "Gazzetta dello Sport" piszą głównie o weteranie Giorgio di Cencie, podkreślając, że nie powiedział ostatniego słowa i szykuje się do igrzysk w Soczi.

Reklama

"Ciężko zdiagnozować przyczyny niepowodzeń Włochów, bo przecież mają znakomite warunki do treningów. Być może rozwiązania kryzysu należy szukać w systemie szkolenia. Niezły jest sprinter Pellegrino, ale dla Włochów to za mało, mają większe ambicje. Jest oczywiście Giorgio di Centa, który wciąż stara się w miarę możliwości dotrzymywać kroku najlepszym. Wśród kobiet jest jeszcze słabiej. W kadrze trenerskiej nie ma tych dawnych gwiazd" - powiedział Rafał Węgrzyn, który od siedmiu lat jest w sztabie trenerskim Justyny Kowalczyk (asystent Aleksandra Wierietielnego).

W ósmej edycji Tour de Ski na dalekich pozycjach znaleźli się Elisa Brocard, Virginia De Martin Topranin, czy Lucia Scardoni. Z niezłej strony pokazała się na początku Gaia Vuerich, ale się wycofała po sprintach. To jednak zawodniczki mało znane poza Włochami, co też świadczy o obecnym poziomie kobiecego narciarstwa biegowego. W ogóle nie można ich porównać z 51-letnią Manuelą di Centą, która ma w dorobku po siedem medali igrzysk olimpijskich i MŚ.

Męska kadra Italii to mieszanka doświadczenia (Di Centa - rocznik 1972, Fabio Pasini 1980, David Hofer 1983) z młodością (Federico Pellegrino ma 23 lata, rok młodszy jest Maicol Rastelli). Najciekawszą postacią jest Pellegrino. Specjalizuje się w sprincie, w Oberhofie był drugi, w Lenzerheide czwarty, a wcześniej w PŚ w Davos szósty. Rok temu zdobył złoty medal MŚ juniorów (do lat 23 - młodzieżowcy) w tej konkurencji, pokonując w Libercu m.in. Macieja Staręgę (ósme miejsce). W tym sezonie z dobrej strony pokazał się też Roland Clara, sklasyfikowany na czwartej pozycji w PŚ w Davos w biegu na 30 km techniką dowolną.

Włosi martwią się, że ich biegacze nie liczyli się w Tour de Ski, zwłaszcza, że większość ósmej edycji rozgrywana była w tym kraju. Najlepiej spisał się weteran Di Centa, najstarszy zawodnik cyklu zakończonego w niedzielę w Val di Fiemme. To narciarz, który w pucharowych zawodach debiutował 20 lat temu, a dziś jest jednym z trzech, którzy nie opuścili żadnego odcinka touru. W tym gronie są też Norweg Petter Northug (po wspinaczce na Alpe Cermis spadł z drugiej na czwartą lokatę) i Niemiec Jens Filbrich (był 26.).

Ósmy tour zakończył się sukcesami Sundby'ego i jego rodaczki Therese Johaug. Wcześniej Norwegowie nigdy w nim nie triumfowali. Nagrodami są 100 tys. franków szwajcarskich i 400 pkt do klasyfikacji PŚ.

Wyniki ostatniego etapu Tour de Ski - biegu na dochodzenie na 9 km:

 1. Johannes Duerr (Austria)       31.54,7

 2. Chris Jespersen (Norwegia)  strata 4,1 s

 3. Sjur Roethe (Norwegia)            10,5

 4. Ivan Babikov (Kanada)             19,4

 5. Robin Duvillard (Francja)         20,0

 6. Niklas Dyrhaug (Norwegia)         23,8

 7. Giogio di Centa (Włochy)          27,0

 8. Tord Asle Gjerdalen (Norwegia)    31,7

 9. Andrew Musgrave (Wielka Brytania) 32,2

10. Sami Jauhojarvi (Finlandia)       37,8

Klasyfikacja końcowa Tour de Ski:

 1. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) 3:05.52,2

 2. Chris Jespersen (Norwegia)             36,0

 3. Johannes Duerr (Austria)             1.05,9

 4. Petter Northug (Norwegia)            1.49,5

 5. Sjur Roethe (Norwegia)               1.55,7

 6. Aleksander Legkow (Rosja)            2.33,6

 7. Tord Asle Gjerdalen (Norwegia)       2.45,6

 8. Ilja Czernousow (Rosja)              2.56,4

 9. Calle Halfvarsson (Szwecja)          3.06,5

10. Didrik Toenseth (Norwegia)           3.19,1

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 16 z 28 zawodów):

 1. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) 1001 pkt

 2. Chris Jespersen (Norwegia)         739

 3. Aleksander Legkow (Rosja)          526

 4. Petter Northug (Norwegia)          497

 5. Calle Halfvarsson (Szwecja)        457

 6. Johannes Duerr (Austria)           456

 7. Sjur Roethe (Norwegia)             376

 8. Ilja Czarnousow (Rosja)            374

 9. Aleksiej Połtoranin (Kazachstan)   316

10. Maurice Manificat (Francja)        266

...

56. Maciej Staręga (Polska)             74Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy