Reklama

Reklama

Szklarska Poręba kandydatem do organizacji PŚ

Szklarska Poręba będzie jedynym polskim miastem zgłaszanym do organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich do 2020 r. Umowę w tej sprawie podpisali w czwartek we Wrocławiu przedstawiciele PZN i władz samorządowych woj. dolnośląskiego.

PZN zobowiązał się nie tylko do zgłaszania kandydatury Szklarskiej Poręby jako organizatora PŚ  do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, ale również do wspierania działań władz samorządowych w kwestii rozwoju infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej. - Jeśli bowiem poprawi się infrastruktura, to automatycznie wzrosną szanse na organizację zawodów rangi mistrzowskiej - podkreślił prezes PZN Apoloniusz Tajner.

Reklama

Marszałek woj. dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec zaznaczył natomiast, że zgodnie z podpisaną umową zadaniem władz Szklarskiej Poręby będzie organizacja samych zawodów, a samorząd województwa nie tylko będzie je dofinansowywał, ale także starał się o pozyskanie funduszy z ministerstwa sportu. - Już teraz wiemy bowiem, że bez aktywnego udziału ministerstwa rozbudowa infrastruktury i zaplecza na Polanie Jakuszyckiej oraz organizacja dużych imprez się nie uda - przyznał.

W umowie znalazł się także aneks, który mówi o tym, że jeżeli Zakopane otrzyma prawo organizacji zimowych MŚ, to na rok przed tą imprezą PŚ w biegach narciarskich zamiast w Szklarskiej Porębie, zostanie zorganizowany właśnie w stolicy polskich Tatr.

Prezes Stowarzyszenia "Bieg Piastów" Julian Gozdowski jako największe atuty Polany Jakuszyckiej w rywalizacji o organizację zawodów PŚ wskazał m.in. fakt, że zawody biegowe zawsze są organizowane na naturalnym śniegu, bez użycia armatek śnieżnych, a trasa, biegnąca niemal cały czas przez las, jest niezwykle atrakcyjna. Jako najpilniejsze potrzeby inwestycyjne wskazał m.in. konieczność budowy szatni, parkingów i nowego sprzętu, który pozwoli na utrzymanie tras.

Marszałek dodał także, że obecnie prowadzone są rozmowy z władzami czeskiego Harrachova na temat wspólnej organizacji polsko-czeskich zawodów rangi mistrzowskiej np. w kombinacji norweskiej. - Szklarska Poręba wspólnie z Harrachovem ma ogromny potencjał, na który składają się m.in. skocznie narciarskie i trasy biegowe. Chcemy ten potencjał wykorzystać i wspólnie aplikować o zawody - tłumaczył.

Pierwsze w historii zawody PŚ w biegach narciarskich odbyły się w Polsce w lutym 2012.

Dowiedz się więcej na temat: biegi narciarskie | Szklarska Poręba | Apoloniusz Tajner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje