PŚ w biegach - wygrana Brandsdala, Polacy odpadli w eliminacjach

Norweg Eirik Brandsdal wygrał po emocjonującym finiszu finał sprintu techniką klasyczną w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich, które odbyły się w fińskim Kuusamo. Reprezentanci Polski odpadli w eliminacjach.

Na dystansie 1,4 km Norweg uzyskał czas 2.40,7. Brandsdal, który jeszcze kilkanaście metrów przed metą był trzeci, wyprzedził minimalnie najlepszego w eliminacjach Rosjanina Antona Gafarowa oraz Szweda Teodora Petersona (zmierzono im ten sam czas).

Do fazy pucharowej nie awansował żaden z czterech Polaków. Najlepiej z nich w eliminacjach spisał się Maciej Staręga, który był 32. Na 58. pozycji sklasyfikowano Sebastiana Gazurka, 70. był Maciej Kreczmer, a 87. miejsce zajął Jan Antolec. Startowało 125 narciarzy.

Chwilę przed finałem mężczyzn zakończył się sprint kobiet, w którym najlepsza okazała się czterokrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej PŚ Justyna Kowalczyk.

W Finlandii zaplanowano łącznie trzy starty, które składają się na minicykl Ruka Triple. Można wywalczyć łącznie 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ; po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za zwycięstwo w całych zawodach.