PŚ w biegach narciarskich. Kapitalna Marit Bjoergen. Kowalczyk szósta w biegu na 30 km

Marit Bjoergen nie dała szans rywalkom w biegu na 30 km techniką klasyczną. Norweżka totalnie zdominowała konkurencję i z przewagą ponad dwóch minut dotarła do mety. Justyna Kowalczyk była bliska miejsca na podium, ale ostatecznie zajęła szóste miejsce.

W zawodach wystartowała tylko jedna Polka. Dla Justyny Kowalczyk były to ostatni start w Pucharze Świata w biegach narciarskich w tym sezonie. Bieg na 30 km techniką klasyczną to ulubiona konkurencja Polki. 

Reklama

Od początku rywalizacji liderką była Marit Bjoergen. Norweżka z metra na metr coraz bardziej powiększała swoją przewagę nad rywalkami. Na piątym kilometrze miała już ponad 19 sekund przewagi nad drugą Charlotte Kallą. Kowalczyk była 10.

W dalszej części biegu Bjoergen coraz bardziej oddalała się przeciwniczkom. Już na ósmym kilometrze wypracowała sobie ponad 30-sekundową przewagę. W grupie goniących ją zawodniczek cały czas była Justyna Kowalczyk, która na 10 kilometrze wskoczyła na drugą pozycję. 

Na 13 kilometrze Marit Bjoergen zdecydowała się na wymianę nart. Norweżka wciąż jednak biegła bardzo równo i mocno odjeżdżała rywalkom. Polka spadła na trzecie miejsca i traciła do Bjoergen 53,7 sek.

Na decydującym dystansie prowadzącą Norweżkę goniły głównie Charlotte Kalla oraz Justyna Kowalczyk. Na 21 km do Bjoergen traciły już jednak aż ponad minutę. Zaczęły je także doganiać zawodniczki z reszty stawki. Na 24 kilometrze Justyna spadła na czwarte miejsce. 

W końcowej fazie biegu Kowalczyk próbowała przyśpieszyć, ale na finiszu przegrała walkę o podium i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Drugą lokatę zajęła Krista Parmakoski z Finlandii, która do Bjoergen traciła ponad dwie minuty. Trzecia była jej rodaczka Kerttu Niskanen.

Marit Bjoergen totalnie odjechała w tym biegu rywalkom. Norweżka jest w znakomitej formie. Do mety dotarła z czasem 1:22:59:2. Zaledwie tydzień temu wygrała mistrzostwo świata na 30 km i teraz znowu nie miała sobie równych. 

Dla Justyny Kowalczyk zawody były pozegnaniem z tą edycją Pucharu świata. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego zamiast jechać na finałowe zawody do Kanady wybrała rywalizację w maratonach. Do połowy kwietnia stanie na starcie pięciu takich imprez.

Wyniki:

1. Marit Bjoergen (Norwegia)           1:22.59,2

2. Krista Parmakoski (Finlandia)   strata 2.05,8

3. Kerttu Niskanen (Finlandia)            2.07,0

4. Heidi Weng (Norwegia)                  2.08,6

5. Charlotte Kalla (Szwecja)              2.11,7

6. Justyna Kowalczyk (Polska)             2.12,9

PŚ w narciarstwie biegowym kobiet

1.Heidi Weng1430 pkt
2.Ingvild Flugstad Oestberg1289
3.Jessica Diggins1196
4.Krista Parmakoski1064
5.Teresa Stadlober804
52.Justyna Kowalczyk106
Zobacz pełną tabelę

AK

Dowiedz się więcej na temat: biegi narciarskie | Justyna Kowalczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje