Reklama

Reklama

Pierwszy polski medalista zimowych igrzysk kończy 80 lat

Pierwszy polski medalista zimowych igrzysk olimpijskich Franciszek Gąsienica-Groń obchodzi w piątek 80. urodziny. Zakopiański dwuboista zdobył brązowy medal w Cortina d'Ampezzo w 1956 roku.

Pierwszy polski medalista zimowych igrzysk olimpijskich Franciszek Gąsienica-Groń obchodzi w piątek 80. urodziny. Zakopiański dwuboista zdobył brązowy medal w Cortina d'Ampezzo w 1956 roku.

Franciszek Gąsienica-Groń urodził się w Zakopanem 30 września 1931 r w rodzinie Franciszka i Marii z domu Miętus. Wszechstronnie utalentowany sportowo zaczął w 1948 roku treningi pod okiem Józef Sitarza w zakopiańskim klubie Wisła-Gwardia. Uprawiał narciarstwo alpejskie, biegi i skoki narciarskie.

W 1952 roku rozpoczął służbę wojskową. "Trenowałem tam pływanie i skoki do wody, tenis stołowy, strzelectwo, a nawet zagrałem w piłkarskim 2-ligowym łódzkim Garnizonowym Wojskowym Klubie Sportowym. W pływaniu byłem chyba dobry, bo tak zwaną pierwszą klasę sportową w tej dyscyplinie zdobyłem wcześniej niż w narciarstwie" - wspominał początki sportowej kariery Gąsienica-Groń.

Reklama

Gdy wrócił do Zakopanego w 1954 roku, ówczesny trener Wisły-Gwardii i kadry narodowej Marian Woyna-Orlewicz namówił go wznowienia treningów i startów w kombinacji norweskiej.

"Szło dobrze, więc pojawiła się dość szybko szansa na start w igrzyskach olimpijskich w 1956 roku. Kandydatów do kadry było ośmiu, więc mieliśmy tutaj w Zakopanem eliminacje na skoczni. Dwa razy byłem drugi, raz czwarty. Byłem wtedy osłabiony po chorobie i stąd gorszy wynik. Władze sportowe zadecydowały, że nie pojadę do Cortina d'Ampezzo bo mam spadek formy. Wtedy trener Woyna-Orlewicz, który doskonale wiedział co się ze mną dzieje, dał ultimatum - jeśli Groń nie pojedzie, to on rezygnuje... i w połowie stycznia 1956 roku byłem na zawodach przedolimpijskich w Szwajcarii".

W Le Brassus najpierw rozegrano konkurs skoków. "Poszło mi w nim nieźle. Na następny dzień mieliśmy biegi, a po południu jeszcze otwarty konkurs skoków. Byłbym wygrał, ale podparłem i zająłem dalsze miejsce, chociaż miałem najdłuższy skok. Dopiero wieczorem dowiedzieliśmy się, że jednak wygrałem. Tak wtedy było, że oficjalne wyniki podawano po kilku godzinach. Nie było komputerów i trzeba to było wszystko przeliczać. Wtedy zrobił się szum i zadecydowano, że już na pewno pojadę do Cortina d'Ampezzo".

No i pojechał, ale jak wspomina - jako czwarty, rezerwowy zawodnik. "Obok mnie startowali: Józef Daniel-Krzeptowski, Jasiu Raszka i Olek Kowalski. Na treningach skakałem najdalej, a tymczasem 29 stycznia stało się. W pierwszym skoku za wcześnie wybiłem się z progu i spadłem na plecy. Po pierwszej serii byłem ostatni! W drugiej i trzeciej serii skakałem z rezerwą, ale dobrze i ostatecznie zająłem dziewiąte miejsce".

Podkreśla, że o wynikach całych zawodów zdecydowały nerwy. "Kowalski był wtedy piąty i wszyscy liczyli na jego bieg, który miał się odbyć, o ile pamiętam, dwa dni później. On jednak był tak podenerwowany, że nie przespał całej nocy. Ja przez dalszą pozycję w skokach byłem tak jakby trochę z boku, więc nie miałem takich nerwów. Wyspałem się dobrze, rano pobiegłem na rozruch - nawet o mały włos nie spóźniłem się na śniadanie! No i wreszcie pojechaliśmy na start biegu (15 km). Warunki były świetne. Firn, lekki opad śniegu i dużo kibiców. Pamiętam, że wszyscy z naszej ekipy przyszli na start. Nawet bobsleiści kibicowali nam na trasie".

Franciszek Gąsienica-Groń nie pamięta zbyt wiele z tego biegu. "Wiem, że pędziłem ile sił w nogach i powietrza w płucach. Wpadłem na metę tak zmordowany, że długo nie wiedziałem, co się ze mną dzieje. Dopiero jak się napiłem i złapałem oddech, trochę doszedłem do siebie. A tu ktoś do mnie podchodzi i gratuluje, że obliczył wszystko i jestem trzeci. Przyznam, że wtedy nie bardzo mu wierzyłem".

Oficjalne wyniki potwierdziły jednak, że 31 stycznia 1956 roku zakopiański narciarz zdobył dla Polski pierwszy medal w historii zimowych igrzysk olimpijskich.

"Ceremonię rozdania medali zapamiętam na całe życie. To było podczas przerwy meczu hokejowego. Ciemniutki stadion, a podium oświetlone reflektorami. Otrzymałem wtedy dwa medale: olimpijski i mistrzostw świata FIS. Byłem tak bardzo zdenerwowany, że nie wiedziałem jak się zachować. W efekcie to nie ja pogratulowałem Stenersenowi i Erikssonowi pierwszego i drugiego miejsca, ale to oni uścisnęli mi rękę".

W 1957 roku po udanych startach w zawodach w Le Brassus (piąte miejsce) i w Garmisch-Partenkirchen (drugie) Franciszek Gąsienica-Groń wziął udział w zakopiańskim Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Odniósł tam poważną kontuzję. Podczas konkursu skoków doznał m.in. wstrząśnienia mózgu, miał też złamany obojczyk i uszkodzony kręgosłup. Rok później wrócił jednak do sportu i wystartował w mistrzostwach świata w Lahti. Zajął tam 24. miejsce. W tym samym roku zdobył też tytuł mistrza Polski w kombinacji klasycznej. W 1959 był czwarty na zawodach w szwedzkim Falun.

W 1964 roku zdarzył się jednak wypadek, który ostatecznie przekreślił szanse na kontynuowanie kariery sportowej. "To był naprawdę głupi przypadek. Poszedłem w niedzielę grać w piłkę i wtedy coś sobie zrobiłem w kolano. Po wyskoku źle wylądowałem i coś chrupnęło. Na drugi dzień zacząłem rozruch, ale nie było dobrze. Po badaniach okazało się, że mam pękniętą łąkotkę".

Postanowił jednak wykorzystać swoje doświadczenie zawodnicze i zapisał się do Studium Trenerskiego przy Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Ukończył je i został trenerem w swoim macierzystym klubie. Wychował ponad 40 mistrzów Polski w kombinacji, skokach, biegach i sztafetach narciarskich.

Franciszek Gąsienica-Groń z żoną Czesławą z domu Chyc mają dwoje dzieci. W 1959 roku na świat przyszły bliźnięta Małgorzata i Jan. Wnuk Tomasz (ur. 1983 r.), syn Małgorzaty i Lecha Pochwałów od 1994 roku trenuje kombinację norweską. Jego pierwszym trenerem klubowym (TS Wisła Zakopane) był właśnie dziadek Franciszek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL