Reklama

Reklama

Narciarskie MŚ: Petter Northug wygrał bieg na 15 km

Norweg Petter Northug wygrał pewnie bieg na 15 km techniką dowolną w narciarskich mistrzostwach świata w Val di Fiemme. Wyprzedził o 11,8 sekundy Szweda Johana Olssona oraz o 22,3 sekundy swojego rodaka Torda Asle Gjerdalena.

Northug, który nigdy wcześniej w zawodach Pucharu Świata nie startował w tej konkurencji i długo się wahał czy wziąć w niej udział, zdobył indywidualnie piąty złoty medal mistrzostw świata, ale pierwszy w tej imprezie. Wcześniej w Val di Fiemme wywalczył srebro w sprincie.

Z czwórki Polaków najszybciej pobiegł Maciej Kreczmer (LKS Poroniec Poronin), który zajął 36. miejsce, ze stratą blisko trzech minut do Northuga. Rozpoczął dobrze, uzyskując 24. wynik na pierwszym punkcie pomiaru czasu (1,8 km), ale potem stopniowo był spychany w dół klasyfikacji.

Reklama

Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce) został sklasyfikowany na 57. pozycji, Sebastian Gazurek (NKS Trójwieś Istebna) - na 73., a Jan Antolec (LKS Poroniec Poronin) - na 82.

Przed biegiem Northug bardzo ostrożnie oceniał swoje szanse. "Byłbym zdziwiony, gdybym zdobył złoto. Ta konkurencja sprawia mi najwięcej problemów" - mówił Norweg.

Eksperci również nie widzieli w nim faworyta, wyżej stawiając takich narciarzy, jak Szwajcar Dario Cologna, Rosjanin Aleksander Liegkow czy zwycięzca ostatniego biegu na 15 km w Davos, zaliczanego do Pucharu Świata - Olsson. Tym bardziej, że Northug do tej pory w Val di Fiemme nie zachwycał. Po srebrnym medalu w sprincie, był czwarty w biegu łączonym, a w sztafecie sprinterskiej razem z Paalem Golbergiem - dopiero jedenasty.

Te rachuby się nie sprawdziły. Norweg prowadził od startu do mety. Po 10 kilometrach wyprzedzał najgroźniejszego rywala - Olssona o 24,5 sekundy i sprawa złotego medalu była praktycznie rozstrzygnięta. Szwed sporo odrobił na ostatnim odcinku, ale Northugowi nie zdołał już zagrozić.

Wyniki biegu mężczyzn na 15 km techniką dowolną:

1. Petter Northug (Norwegia)    - 34.37,1

 2. Johan Olsson (Szwecja)     strata 11,8 s

 3. Tord Asle Gjerdalen (Norwegia)    22,3

 4. Ivan Babikov (Kanada)             53,6

 5. Sjur Roethe (Norwegia)          1.03,0

 6. Calle Halfvarsson (Szwecja)     1.09,5

 7. Aivar Rehemaa (Estonia)         1.12,4

 8. Dario Cologna (Szwajcaria)      1.21,1

 9. Axel Teichmann (Niemcy)         1.25,7

10. Daniel Richardsson (Szwecja)    1.26,8

...

36. Maciej Kreczmer (Polska)        2.58,5

57. Maciej Staręga (Polska)         4.15,1

73. Sebastian Gazurek (Polska)      5.50,6

82. Jan Antolec (Polska)            6.24,7

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy