Reklama

Reklama

MŚ w Lahti: Marit Bjoergen najlepsza w skiathlonie

Marit Bjoergen wygrała bieg łączony (skiathlon) na 15 kilometrów podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które odbywają się w Lahti. To był 15. złoty medal Norweżki w karierze na światowym czempionacie, zostają samodzielną rekordzistką tej imprezy.

Bjoergen wyprzedziła w sobotę Finkę Kristę Parmakoski i Szwedkę Chartlotte Kallę.

Bieg łączony składa się z dwóch części. Podczas pierwszej (7,5 km) panie ścigają się techniką klasyczną. Potem następuje zmiana nart i przejście na styl dowolny.

W połowie dystansu na czele mieliśmy cztery zawodniczki. Były to: Bjoergen, Parmakoski, Norweżka Heidi Weng i Kalla.

Najgorzej narty zmieniała Bjoergen, przez co straciła cztery sekundy do prowadzącej Parmakoski, ale nie przeszkodziło jej to szybko dołączyć do grupy, a następnie nadać takie tempo, że utrzymała się za nią tylko Finka.

Reklama

Traciły natomiast Weng oraz Kalla.

W końcówce Bjoergen przyspieszyła, odskakując od Parmakoski, i spokojnie zdobyła kolejne mistrzostwo świata, a pierwsze w Lahti. Norweżka wyprzedziła Finkę o 4,8 s, jednak i tak gospodarze mogą być zadowoleni.

Na trzecim miejscu przybiegła Kalla (32 sekundy straty), która oderwała się od Weng. Liderka klasyfikacji generalnej PŚ ukończyła bieg na piątym miejscu.

W liczbie złotych medali MŚ do tej pory Bjoergen była współrekordzistką z legendarną Rosjanką Jeleną Wialbe.

Blisko 37-letnia zawodniczka była faworytką. Bjoergen biegi łączone wygrywała na czterech z ostatnich pięciu wielkich imprez. Najlepsza była w igrzyskach w Vancouver (2010) oraz Soczi (2014), a także w MŚ w Oslo (2011) i w Val di Fiemme (2013).

Bjoergen złote medale MŚ zdobywa od 2003 roku, kiedy wygrała sprint techniką dowolną. Dwa lata później w Oberstdorfie trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, ale potem przyszedł regres. Na szczyt wróciła dopiero w 2011 roku. W Oslo najlepsza była w czterech konkurencjach, podobnie jak w 2013 w Val di Fiemme. Dwa lata temu w Falun ze złotych krążków cieszyła się w sprincie techniką klasyczną i w sztafecie.

Kornelia Kubińska była 37., a Martyna Galewicz 45. Justyna Kowalczyk nie startowała.

Pawo

Wyniki - bieg łączony kobiet 7,5+7,5 km:

1. Marit Bjoergen (Norwegia)            37.57,5

2. Krista Parmakoski (Finlandia)     strata 4,8 s

3. Charlotte Kalla (Szwecja)               32,0

4. Nathalie von Siebenthal (Szwajcaria)  1.05,0

5. Heidi Weng (Norwegia)                 1.05,1

6. Teresa Stadlober (Austria)            1.05,4

7. Julia Czekaliewa (Rosja)              1.05,7

8. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 1.11,1

9. Anastazja Siedowa (Rosja)             1.15,3

10. Masako Ishida (Japonia)              1.21,8

...

37. Kornelia Kubińska (Polska)           4.26,8

45. Martyna Galewicz (Polska)            6.07,7

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy