Reklama

Reklama

Marit Bjoergen i Therese Johaug będą trenować mniej

Norweskie biegaczki narciarskie będą trenować mniej niż w ubiegłych sezonach - zapowiedział ich trener Egil Kristiansen. Jak zaznaczył, w sezonie olimpijskim stawia na jakość zajęć, a nie na liczbę godzin.

Marit Bjoergen trenowała 950 godzin rocznie, a Therese Johaug nieco ponad 900. Teraz zejdą do maksimum 850-870 godzin. Astrid Uhrenholdt Jacobsen zamierza ograniczyć zajęcia nawet do 800 godzin.

"Dziewczyny trenowały w ostatnim sezonie bardzo dużo, na granicy wytrzymałości i zdrowego rozsądku. Dlatego poświęcimy więcej uwagi na technikę i szybkość oraz znacznie ograniczymy zajęcia czysto fizyczne" - powiedział Kristiansen.

Podkreślił, że weteranki reprezentacji jak Marit Bjoergen, Kristin Stoermer Steira, Vibeke Skofterud, Astrid Uhrenholdt Jacobsen i Therese Johaug posiadają bardzo solidną bazę fizyczną i teraz nadszedł czas na doszlifowanie szczegółów technicznych, aby zebrać śmietankę po latach intensywnej pracy.

Reklama

"Myślę, że plan trenera dobrze nam wszystkim zrobi i wniesie tak potrzebny luz. W końcu przed nami sezon olimpijski i wielkie wyzwania" - wspomniała Bjoergen.

Kristiansen i szkoleniowiec mężczyzn Trond Nystad poinformowali, że w nadchodzącym sezonie ustalone zostały takie priorytety: zimowe igrzyska w Soczi, Tour de Ski i zawody Pucharu Świata.

Razem z trenerem sprinterek Roarem Hjelmesetem Kristiansen skoncentruje się na przygotowaniach grupy dziesięciu najlepszych biegaczek czyli mniejszej niż w ubiegłych sezonach. Znalazły się w niej: Bjoergen, Celine Brun Lie, Maiken Caspersen Falla, Jacobsen, Johaug, Marthe Kristoffersen, Skofterud, Steira, Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg.

Norweżki odbyły już wstępne zgrupowanie w Lillehammer i rozpoczną poważne przygotowania do sezonu 2 czerwca w norweskich górach Sognefjellet. 11 czerwca w Oslo wezmą udział w biegu ulicznym na nartorolkach, a w dniach 21 czerwca-8 lipca będą przebywać w Alpach w Saiser Alm.

Na początku lipca zbiorą się na obozach treningowych w Norwegii, w Kvittfjell i Aure, a w dniach 25 sierpnia-10 września powrócą do Saiser Alm. Po ponownym zgrupowaniu w Kvittflell czeka je jeszcze jeden cykl zajęć na wysokości od 20 października do 6 listopada w Val Senales. Później będą trenować w norweskim Beitostoelen.

Sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpocznie się 29 listopada w fińskim Kuusamo.

Z Oslo Zbigniew Kuczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje