Reklama

Reklama

Kowalczyk wygrała sprint w Kuusamo

Justyna Kowalczyk wygrała zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sprincie na dystansie 1,2 km techniką klasyczną w fińskiej miejscowości Kuusamo i została liderką klasyfikacji generalnej oraz w tej konkurencji.

- Jestem zadowolona, ale to dla mnie wielka niespodzianka - powiedziała Polka tuż po decydującym biegu, w którym wyprzedziła Słowenkę Petrę Majdić i Czeszkę Alinę Prochazkovą.

Dwukrotna mistrzyni świata z Liberca na 15 i 30 km, która w eliminacjach miała piąty wynik (3.04,30), w swoim ćwierćfinale i półfinale również była pierwsza.

Kowalczyk już w eliminacjach zaprezentowała się bardzo dobrze. Miała piąty czas - 3.04,30 w gronie 79 zawodniczek. W kolejnych biegach nie dała się już wyprzedzić - była najlepsza w swoim ćwierćfinale i półfinale, dwukrotnie uzyskując wynik 3.00,0.

Reklama

W finale pochodząca z Kasiny Wielkiej narciarka obrała taką samą taktykę jak wcześniej. Zaczęła spokojnie, zaś atak rozpoczęła dopiero na podbiegu. Po wyjściu na prostą obrończyni Pucharu Świata tylko powiększała przewagę, nie dając nawet szans najlepszej sprinterce poprzednich dwóch sezonów Słowence Petrze Majdic.

Kowalczyk, brązowa medalistka turyńskich igrzysk, która w styczniu skończy 27 lat, po raz siódmy w karierze triumfowała w zawodach Pucharu Świata i po raz dwudziesty drugi stanęła na podium.

Dzięki sobotniemu zwycięstwu, z dorobkiem 96 pkt objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Za nią, ze stratą 22 pkt jest Norweżka Marit Bjoergen, która w Kuusamo nie startowała. Trzecia Majdic ma 92 pkt.

Nie powiodło się w sprincie dwóm innym reprezentantkom Polski - Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek (obie AZS AWF Katowice) nie przebrnęły kwalifikacji, zajmując w nich, odpowiednio, 58. i 60. miejsce.

W niedzielę w Kuusamo odbędzie się bieg na 10 km techniką klasyczną. Przed tygodniem Kowalczyk była dwunasta na 10 km techniką dowolną w norweskiej miejscowości Beitostoelen.

Czytaj także: Siódme zwycięstwo i 22. podium Kowalczyk

Wyniki sprintu na 1,2 km techniką klas.
 1. Justyna Kowalczyk (Polska)   3.00,5
 2. Petra Majdic (Słowenia) strata  0,8 s
 3. Alena Prochazkova (Słowacja)   1,0
 4. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)  1,0
 5. Jewgienia Szapowałowa (Rosja)   1,8
 6. Maiken Falla (Norwegia)     10,8
..
58. Sylwia Jaśkowiec (Polska)
60. Kornelia Marek (Polska)
Klasyfikacja generalna PŚ (po 2 z 30 zawodów)
1. Justyna Kowalczyk (Polska)   122 pkt
2. Marit Bjoergen (Norwegia)   100
3. Petra Majdic (Słowenia)     92
4. Charlotte Kalla (Szwecja)    80
5. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 79
6. Anna Haag (Szwecja)       60
 . Alena Prochazkova (Słowacja)  60

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje