Reklama

Reklama

Justyna Kowalczyk w Kuusamo. "Nie ma presji zwycięstwa"

- Trudno powiedzieć, które miejsce zajmie Justyna. Nie ma jakiejś presji zwycięstwa. Podchodzimy do tych zawodów spokojnie - mówi Rafał Węgrzyn, asystent trenera Aleksandra Wierietielnego. Justyna Kowalczyk w sobotę w Kuusamo rozpocznie walkę o Puchar Świata.

Polska narciarka zwykle na inaugurację nie błyszczy, choć przed rokiem wygrała, a jej forma rośnie z czasem. - Najważniejsze są mistrzostwa świata - uważa Węgrzyn.

- Warunki w Kuusamo są bardzo dobre. Śniegu nie brakuje i trasy świetnie przygotowano. Dziś temperatura wynosiła minus sześć stopni Celsjusza i jak na ten rejon było dość przejrzyście. W sobotę spodziewane jest ocieplenie, ale dziś też miało być cieplej, a wcale nie było - podkreślił Węgrzyn.

- Jakiegoś specjalnego podekscytowania zbliżającymi się zawodami nie widać w naszej drużynie. Pracujemy w tym samym składzie, wszyscy jesteśmy doświadczeni i to po prostu żadna nowość dla nas - dodał.

Reklama

Inauguracja poprzedniego sezonu wyglądała dokładnie tak samo, jak nadchodzącego. Zmagania o Kryształową Kulę również zaczęły się od sprintu techniką klasyczną w Kuusamo i również było to 29 listopada. Kowalczyk spisała się wówczas rewelacyjnie i zwyciężyła. O powtórkę tego wyniku może być jednak ciężko.

- Trudno powiedzieć, które miejsce zajmie Justyna. Nie ma jakiejś presji zwycięstwa. Podchodzimy do tych zawodów spokojnie. To dopiero początek sezonu, a trzeba pamiętać, że najważniejszym celem są lutowe mistrzostwa świata w Falun. Poza tym Justyna zwykle w pierwszych zawodach wypada nieco słabiej i później jej forma systematycznie rośnie - powiedział Węgrzyn.

Poza ubiegłorocznym zwycięstwem, inauguracje PŚ w wykonaniu narciarki z Kasiny Wielkiej rzeczywiście zwykle nie były najlepsze. Od 2008 roku w premierowych zawodach cyklu zajmowała kolejno: siódme, dwunaste, siódme, dziesiąte i dwudzieste siódme miejsce.

Bez względu na jej obecną dyspozycję, w roli faworytki i tak wystartuje w niedzielę. Tego dnia zaplanowano jej koronną konkurencję - 10 km techniką klasyczną.

W poprzednim sezonie Kryształowe Kule zdobyli Norwegowie - Therese Johaug i Martin Johnsrud Sundby. Kowalczyk sięgnęła po to trofeum czterokrotnie.

Kalendarz Pucharu Świata w biegach narciarskich 2014/15:

29-30 listopada - Kuusamo (Finlandia)

5-7 grudnia - Lillehammer (Norwegia, mini cykl)

13-14 grudnia - Davos (Szwajcaria)

20-21 grudnia - La Clusaz (Francja)

3-4 stycznia - Oberstdorf (Niemcy, początek Tour de Ski)

6 stycznia - Val Muestair (Szwajcaria)

7 stycznia - Dobbiaco (Włochy)

8 stycznia - Cortina (Włochy)

10-11 stycznia - Val di Fiemme (Włochy, zakończenie Tour de Ski)

17-18 stycznia - Otepaeae (Estonia)

23-25 stycznia - Rybińsk (Rosja)

14-15 lutego - Oestersund (Szwecja)

18 lutego - 1 marca - mistrzostwa świata w Falun (Szwecja)

7-8 marca - Lahti (Finlandia)

11 marca - Drammen (Norwegia)

14-15 marca - Oslo (Norwegia)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje