Reklama

Reklama

Bjoergen i spółka boją się jechać na igrzyska do Pjongczangu

Norweskie biegaczki narciarskie, w tym słynna Marit Bjoergen, nie ukrywają, że są przerażone sytuacją na Półwyspie Koreańskim i obawiają się wyjazdu na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Norweska federacja zapewniła, że nikogo nie będzie zmuszać do startu.

- Wioska olimpijska jest zlokalizowana w odległości zaledwie 70 kilometrów od granicy z Koreą Północną, więc jeżeli stwierdzę, że sytuacja jest niepewna i poczuję nawet najmniejsze zagrożenie, to pozostanę w domu - powiedziała trzykrotna mistrzyni świata Astrid Uhrenhold Jacobsen w rozmowie z kanałem telewizji TV2.

Podobnie uważa Katrine Harsem, która zapowiedziała, że w sytuacji, kiedy poczuje się niebezpiecznie, nie wystartuje w Pjongczangu. - Po prostu tam  nie pojadę. Są sprawy w życiu ważne i ważniejsze i nie zamierzam startować w sytuacji zagrożenia konfliktem zbrojnym tuż obok miejsca, w którym będę przebywać - zapewniła.

Reklama

- Na razie trenujemy i przygotowujemy się w normalnym cyklu olimpijskim, lecz bierzemy pod uwagę nawet sytuację, w której igrzyska zostaną odwołane - dodała Jacobsen.

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata Marit Bjoergen już wcześniej zapowiedziała, że jej rodzina, partner życiowy Fred Boerre Lundberg i synek Marius pozostaną w domu.

- Śledzę wiadomości codziennie i według mojej oceny obecna sytuacja jest przerażająca. Jeżeli stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna, to tam nie pojedziemy. Najbardziej jednak obawiam się, że ta olimpiada może się nie odbyć - powiedziała.

Prezes Norweskiej Federacji Narciarskiej NSF Erik Roeste podkreślił, że sytuacja w Korei Północnej jest w Norwegii monitorowana na bieżąco przez służby specjalne, które mają stały kontakt z centrum sportu olimpijskiego Olympiatoppen i Norweskim Komitetem Olimpijskim.

- Wierzę w ocenę sytuacji przez te instytucje, ale trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała w tym regionie świata w lutym. Mam jednak nadzieję, że zarówno ja, jak i wszyscy norwescy sportowcy pojedziemy na te igrzyska. Podjęliśmy jednak decyzję, że nikogo nie będziemy zmuszać do wyjazdu. Każdy członek naszej reprezentacji zdecyduje o tym według swojej własnej oceny - powiedział Roeste.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje