Reklama

Reklama

Svendsen wygrał bieg na dochodzenie w Pokljuce

Emil Hegle Svendsen wygrał bieg na dochodzenie biathlonowego Pucharu Świata w słoweńskiej Pokljuce i został liderem klasyfikacji generalnej cyklu.

Norweg ma minimalną przewagę nad trzecim na mecie w sobotę Francuzem Martinem Fourcade'em. Grzegorz Guzik był 57.

Reklama

Svendsen wykazał się ogromną pewnością przy strzelaniu. Trafiał w kolejne cele bardzo szybko i nie popełnił żadnego błędu. Choć na starcie tracił 24 sekundy do zwycięzcy sprintu Rosjanina Antona Szipulina, ostatecznie wyprzedził go o prawie 18. Trzeci Fourcade dotarł do mety blisko minutę po Norwegu.

Szipulin utrzymał prowadzenie po pierwszej wizycie na strzelnicy, gdzie był bezbłędny, natomiast za nim utworzyła się grupa złożona ze Svendsena, Fourcade'a oraz drugiego w sprincie Austriaka Dominika Landertingera.

Jednak na drugim strzelaniu Szipulin raz chybił, podczas gdy rywale trafiali idealnie. Rosjanina dogonił Svendsen, który popisał się nie tylko skutecznością, ale też imponującą szybkością oddawania strzałów.

Czołówka ukształtowała się po trzecim okrążeniu - w walce o podium przestał się liczyć Landertinger (dwa pudła), natomiast Fourcade nie wykorzystał szansy na wyprzedzenie Szipulina, ponieważ podobnie jak Rosjanin nie trafił jednego celu.

Guzik (BLKS Żywiec) rozpoczął rywalizację bardzo dobrze - bez problemu poradził sobie z pierwszymi 10 celami i awansował o kilka pozycji (startował przedostatni). Później było jednak znacznie gorzej - Polak spudłował pięciokrotnie i ostatecznie zawody zakończył na 57. miejscu.

W klasyfikacji generalnej Svendsen o cztery punkty wyprzedza Fourcade'a, który w ubiegłym sezonie wywalczył Kryształową Kulę. Na trzecie miejsce awansował Szipulin - do lidera traci 35 punktów.

W niedzielę o godzinie 13.30 odbędzie się bieg ze startu wspólnego na 15 km, w którym udział weźmie najlepsza obecnie dwudziestka cyklu. Dwie godziny wcześniej w tej samej konkurencji na dystansie 12,5 km powalczą kobiety. Wśród nich znalazła się 18. w klasyfikacji generalnej PŚ Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Wyniki biegu na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn w Pokljuce:

 1. Emil Hegle Svendsen (Norwegia)     30.43,3 (0)

 2. Anton Szipulin (Rosja)         strata 17,8 s (2)

 3. Martin Fourcade (Francja)             59,5 (1)

 4. Dominik Landertinger (Austria)      1.12,9 (3)

 5. Ondrej Moravec (Czechy)             1.14,2 (2)

 6. Timofej Łapszin (Rosja)             1.15,1 (1)

...

57. Grzegorz Guzik (Polska)             6.02,9 (5)

klasyfikacja generalna PŚ (po 7 z 25 zawodów):

 1. Emil Hegle Svendsen (Norwegia)  311 pkt

 2. Martin Fourcade (Francja)       307

 3. Anton Szipulin (Rosja)          276

 4. Dominik Landertinger (Austria)  261

 5. Simon Schempp (Niemcy)          252

 6. Jakov Fak (Słowenia)            243

klasyfikacja biegu na dochodzenie (po 3 z 7 zawodów):

 1. Martin Fourcade (Francja)       168 pkt

 2. Anton Szipulin (Rosja)          148

 3. Emil Hegle Svendsen (Norwegia)  135

Dowiedz się więcej na temat: Emil Hegle Svendsen | biathlon | Puchar Świata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama