Puchar Świata: 90. zwycięstwo Bjoerndalena

Ole Einar Bjoerndalen odniósł 90. zwycięstwo w zawodach zaliczanych do punktacji Pucharu Świata. W sobotę w szwedzkim Oestersund norweski biathlonista triumfował w biegu na 10 km. Tomasz Sikora uplasował się na 14. pozycji. Pozostali Polacy zajęli odległe lokaty.

Sikora, który 21 grudnia będzie obchodził 36. urodziny, zaliczył jeden niecelny strzał w pozycji stojącej, co sprawiło, że wypadł z czołowej dziesiątki. Spudłował dziesiątą, ostatnią, próbę i stracił szanse na miejsce w czołowej ósemce, a może nawet szóstce. Potwierdził jednak, że daleka lokata - był 71. - w czwartkowej inauguracji to raczej wypadek przy pracy niż efekt słabej formy.

Broniący Kryształowej Kuli 35-letni Bjoerndalen, który ma w dorobku 89 wygranych w zawodach biathlonowego PŚ i jedno w biegach narciarskich (w 2006 roku w szwedzkim Gaellivare), wyprzedził swojego rodaka, lidera klasyfikacji generalnej Emila Hegle Svendsena oraz Amerykanina Tima Burke'a.

Bjoerndalen to najbardziej utytułowany biathlonista w historii. W dorobku ma m.in. pięć złotych medali olimpijskich (jeden z Nagano, cztery z Salt Lake City) i 14 tytułów mistrza świata, w tym 11 zdobytych w konkurencjach indywidualnych.

Jego triumf był bezdyskusyjny, bo nie dość, że wspaniale pobiegł, to jeszcze bezbłędnie strzelał. 11 lat młodszego Svendsena - trzeciego zawodnika poprzedniej edycji PŚ, który w sobotę musiał pokonać jedną karną rundę długości 150 m - wyprzedził o 25,1 s. Ostatnie miejsce na podium zajął 27-letni Amerykanin Burke, który przed tym sezonem nie odnosił większych sukcesów, a w Oestersund zadziwia wysoką formą - w czwartek był drugi w biegu na 20 km.

Trzy miejsca tuż za podium zajęli biathloniści niemieccy: Christoph Stephan, Michael Greis i Andreas Birnbacher.

Pozostali Polacy zajęli odległe pozycje. 79. był Mirosław Kobus (BKS Kościelisko), 92. Łukasz Szczurek (BKS Kościelisko), 109. Łukasz Witek (AZS AWF Wrocław).

Wyniki, 10 km mężczyzn:

1. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia) 23.30,1 (0 karnych rund)

2. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) strata 25,1 (1)