Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie - zwycięstwo Szypulina w biegu ze startu wspólnego

Rosjanin Anton Szipulin wygrał w Pokljuce pierwszy w tym sezonie biathlonowego Pucharu Świata bieg ze startu wspólnego. Prowadzenie w cyklu ponownie objął drugi na mecie Francuz Martin Fourcade, który wykorzystał słabszy występ Norwega Emila Hegle Svendsena.


Svendsen, który w sobotę strzelał szybko i celnie, dzięki czemu zwyciężył w biegu na dochodzenie, tym razem zawiódł. Musiał przebiec cztery karne rundy i nie miał szans w walce z czołówką. Ostatecznie zajął 17. miejsce. Większość zawodników z pierwszej szóstki spudłowała raz, a jedynym bezbłędnym w stawce był czwarty Szwed Frederik Lindstroem.

Walka tak o zwycięstwo, jak i o podium, była bardzo zacięta. Po ostatnim strzelaniu blisko siebie biegła piątka zawodników. Przez długi czas prowadził Fourcade, a później wyprzedził go jego rodak Jean Guillaume Beatrix.

Reklama

Mniej utytułowany Francuz zaliczył jednak kilkaset metrów przed metą upadek, spowalniając Fourcade'a i otwierając drogę do zwycięstwa Szipulinowi. Rosjanin ukończył bieg 1,2 s przed nowym liderem klasyfikacji generalnej PŚ i 1,4 s przed Austriakiem Simonem Ederem.

Beatrix dotarł do mety na piątym miejscu, ze stratą 4,8 s do Szipulina, który w Pokljuce wygrał także piątkowy sprint, a w biegu na dochodzenie był drugi.

Po zakończeniu rywalizacji wniesiono protest do sędziów zawodów. Jury przez kilkadziesiąt minut rozpatrywało skargę, ale ostatecznie nie zmieniło oficjalnych wyników. Szczegółów dotyczących zażalenia nie podano, ale prawdopodobnie chodziło o okoliczności upadku Beatrixa.

W niedzielnym biegu startowało 30 zawodników, wśród których zabrakło Polaków. Wcześniej w rywalizacji kobiet triumfowała liderka klasyfikacji generalnej PŚ Finka Kaisa Makarainen, a Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła 14. miejsce.

Ta konkurencja zakończyła biathlonowe zmagania w tym roku. Kolejne zawody Pucharu Świata zaplanowano dni 7-11 stycznia w niemieckim Oberhofie.

Wyniki biegu na dochodzenie mężczyzn na 15 km w Pokljuce:

 1. Anton Szipulin (Rosja)        35.16,8 (1 karna runda)

 2. Martin Fourcade (Francja)  strata 1,2 s (1)

 3. Simon Eder (Austria)              1,4 (1)

 4. Fredrik Lindstroem (Szwecja)      1,5 (0)

 5. Jean Guillaume Beatrix (Francja)  4,8 (1)

 6. Tarjei Boe (Norwegia)            20,4 (1)

Klasyfikacja generalna PŚ (po 8 z 25 zawodów):

 1. Martin Fourcade (Francja)       361 pkt

 2.  Anton Szipulin (Rosja)         336

 3. Emil Hegle Svendsen (Norwegia)  335

 4. Dominik Landertinger (Austria)  289

 5. Jakov Fak (Słowenia)            277

 6. Simon Schempp (Niemcy)          273


Dowiedz się więcej na temat: Martin Fourcade | Anton Szypulin | biathlon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje