Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie: zwycięstwo Rosjan w sztafecie, Polacy zdublowani

Rosyjscy biathloniści wygrali pierwszą w tym sezonie Pucharu Świata sztafetę 4x7,5 km, która odbyła się w austriackim Hochfilzen. Drugie miejsce zajęli Francuzi, a trzecie Norwegowie. Zdublowani Polacy zostali sklasyfikowani na 20. miejscu w gronie 24 drużyn.

Maksym Cwietkow, Timofiej Łapszyn, Dmitrij Małyszko i Anton Szypulin to najlepsza czwórka sobotnich zawodów. Na strzelnicy byli bezkonkurencyjni - tylko jeden z nich musiał dobrać jedną sztukę amunicji. Rosjanie mieli ponad 20 sekund przewagi nad "Trójkolorowymi", którzy łącznie spudłowali czterokrotnie.

Walka była jednak wyrównana niemal do samego końca. Do pierwszej wizyty na strzelnicy zawodników trzeciej zmiany różnice między czołową trójką były liczone w sekundach. O triumfie Rosjan zdecydowały strzeleckie błędy Francuza i Norwega.

Biegnący jako ostatni Szypulin strzelał szybko i bezbłędnie, dzięki czemu utrzymał bezpieczną przewagę nad rywalami. Z dwójki Martin Fourcade i Tarjei Boe nieco lepiej spisał się reprezentant Francji, dzięki czemu po ósmym strzelaniu wyprzedził Norwega.

Reklama

Skandynawowie dotarli do mety siedem sekund po "Trójkolorowych", a tuż po nich rywalizację ukończyli Austriacy i Niemcy. Kanadyjczycy, którzy zajęli szóste miejsce, stracili do zwycięzców już prawie trzy minuty.

Polacy pobiegli w składzie: Mateusz Janik (AZS AWF Wrocław), Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko). Zgodnie z przewidywaniami nie liczyli się w walce o czołówkę i nie dobiegli do mety. Na ósmym strzelaniu mieli ponad siedem minut straty.

"Biało-czerwoni" dobierali amunicję aż 15 razy, a ponadto musieli przebiec dwie karne rundy.

Wcześniej w Hochfilzen rywalizowały biathlonistki. Reprezentacja Polski zajęła szóste miejsce w sztafecie 4x6 km, a najszybsze okazały się Niemki.

W niedzielę odbędzie się jeszcze bieg na dochodzenie kobiet (godzina 11.30), w którym wystartują trzy Polki. Trzy godziny później rozpocznie się rywalizacja mężczyzn, bez udziału "Biało-czerwonych".

Wyniki sztafety 4x7,5 km mężczyzn:

 1. Rosja          1:16.14,8

(Maksym Cwietkow, Timofiej Łapszyn, Dmitrij Małyszko, Anton Szypulin)

 2. Francja      strata 20,2 s

(Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Simon Desthieux, Martin Fourcade)

 3. Norwegia            27,9

(Johannes Thingnes Boe, Emil Hegle Svendsen, Lars Helge Birkeland, Tarjei Boe)

 4. Austria             30,5

 5. Niemcy              31,4

 6. Kanada            2.55,4

...

20. Polska        zdublowana

(Mateusz Janik, Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Krzysztof Pływaczyk)

Dowiedz się więcej na temat: PŚ w biathlonie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje