Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie: zmiany w programie zawodów w Canmore

Z powodu bardzo niskiej temperatury organizatorzy zawodów Pucharu Świata w biathlonie w kanadyjskim Canmore zdecydowali się zmodyfikować program. Siódma runda cyklu zakończy się w sobotę, a nie w niedzielę, jak pierwotnie planowano. Możliwe są kolejne zmiany.

W prowincji Alberta temperatura spada poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Zgodnie z regulaminem, w takiej sytuacji zawody nie mogą się odbyć, a kiedy jest zimniej niż minus 15, należy kierować się też wilgotnością powietrza i siłą wiatru.

Nowy program zakłada przeprowadzenie po raz pierwszy w tym sezonie PŚ skróconych biegów indywidualnych: mężczyźni będą się ścigać na 15 km zamiast 20, a kobiety - na 12,5 zamiast 15. Każdy niecelny strzał będzie oznaczał 45-sekundową karę, a nie 60-sekundową, jak w "zwykłym" biegu indywidualnym. Skrócona formuła została wprowadzona do regulaminu Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) na początku tego sezonu.

Reklama

Mężczyźni rozpoczną rywalizację w tej konkurencji o godzinie 20.20 czasu polskiego, a kobiety - o 22.55. Zaplanowane na sobotę sztafety 4x7,5 km mężczyzn i 4x6 km kobiet zostały przeniesione na piątek, odpowiednio, na 20.30 i 22.45. Z kolei w sobotę zamiast biegów ze startu wspólnego odbędą się sprinty: mężczyzn na 10 km (godz. 19.00) i kobiet na 7,5 km (22.00).

- To jest wstępny terminarz, który może zostać ponownie zmodyfikowany, zależnie od pogody w najbliższych dniach. Na zmiany zgodziły się zespoły, lokalny komitet organizacyjny, delegat medyczny i nadawcy. Naszym priorytetem jest zapewnienie sportowcom bezpieczeństwa. Usunęliśmy z trasy odcinki, na których jest najzimniej, i zmieniliśmy godziny rozpoczęcia niektórych konkurencji. Wolna niedziela daje nam pole manewru, gdyby któreś zawody nie mogły się odbyć wcześniej - powiedział Borut Nunar, odpowiedzialny za zawody z ramienia IBU.

Po zawodach w Canmore cykl przeniesie się do Salt Lake City, gdzie rywalizacja potrwa od 14 do 17 lutego. Później w programie są mistrzostwa Europy w Mińsku-Raubiczach na Białorusi (20-24 lutego), ale czołówka zwykle w tej imprezie nie startuje. Zawody PŚ w Ameryce Północnej to zatem dla większości ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się 7 marca w szwedzkim Oestersund.

Do Canmore Polacy pojechali w najsilniejszym składzie, na czele z 10. w klasyfikacji generalnej Moniką Hojnisz.

Zmodyfikowany program zawodów PŚ w Canmore (Kanada):

czwartek, 7 lutego

bieg indywidualny na 15 km (skrócony) mężczyzn (godz. 20.20)

bieg indywidualny na 12,5 km (skrócony) kobiet (22.55)

piątek, 8 lutego

sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                     (20.30)

sztafeta 4x6 km kobiet                         (22.45)

sobota, 9 lutego

sprint na 10 km mężczyzn                       (19.00)

sprint na 7,5 km kobiet                        (22.00)

Skład reprezentacji Polski:

kobiety

Monika Hojnisz, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Karolina Pitoń, Kinga Zbylut (obie BKS WP Kościelisko)

mężczyźni

Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła (wszyscy BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama