Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie. Weronika Nowakowska zakończyła karierę

Zdeterminowany sportowiec i kochająca mama bliźniaków - Weronika Nowakowska, jedna z najlepszych polskich biathlonistek w historii, zakończyła występy w Pucharze Świata. W niedzielę wystartowała po raz ostatni i zajęła w Tiumeni 29. miejsce w biegu ze startu wspólnego.

Urodzona 7 lipca 1986 roku w Kłodzku zawodniczka w PŚ zadebiutowała w grudniu 2007 roku w Hochfilzen. Wówczas zajęła 51. miejsce w sprincie na 7,5 km i od razu zakwalifikowała się do biegu na dochodzenie na 10 km, który ukończyła na 55. pozycji.

Na pierwsze punkty w klasyfikacji generalnej musiała jednak czekać jeszcze prawie rok. Dopiero pod koniec 2008 uplasowała się na 20. pozycji w biegu indywidualnym na 15 km w Oestersund.

Już kilkanaście dni później była wraz z koleżankami czwarta w sztafecie 4x6 km w Hochfilzen, ale później zdyskwalifikowano pierwsze na mecie Rosjanki, więc "Biało-Czerwone" awansowały o jedną lokatę. Było to jedyne miejsce na podium Nowakowskiej w tej konkurencji w PŚ, mimo że reprezentowała Polskę wraz z koleżankami, z których każda miała w dorobku sukcesy w rywalizacji indywidualnej: wicemistrzynią świata Krystyną Guzik, brązową medalistką Moniką Hojnisz oraz triumfatorką dwóch zawodów PŚ Magdaleną Gwizdoń.

Reklama

Sama Nowakowska wywalczyła w 2015 roku w Kontiolahti dwa medale mistrzostw świata - srebrny w sprincie i brązowy w biegu na dochodzenie. To były jej największe sukcesy w karierze.

W 2010 roku zadebiutowała w igrzyskach. W Vancouver najlepiej wyszedł jej start w biegu indywidualnym na 15 km, w którym zajęła piąte miejsce. To jej najlepszy olimpijski rezultat, którego nie poprawiła ani w Soczi (2014), ani w tym roku w Pjongczangu.

Po mistrzostwach świata w Oslo w 2016 roku Nowakowska ogłosiła, że jest w ciąży. We wrześniu urodziła bliźniaki - Kubę i Kacpra. Do rywalizacji o stawkę wróciła pod koniec sezonu 2016/17 - wówczas w Pucharze IBU, będącym "zapleczem" PŚ.

W zakończonym w niedzielę sezonie była liderką polskiej kadry, zajęła 27. lokatę w klasyfikacji generalnej, najwyższą spośród "Biało-Czerwonych". Jej rekordowym osiągnięciem pod tym względem była 14. pozycja w sezonie 2014/15. Rok później jej wynik poprawiła Guzik, która zakończyła zimowe zmagania na 10. miejscu.

"No, to ostatnie zawody Pucharu Świata Weroniki Nowakowskiej... Emocjonalnie. Znakomita sportsmenka, matka, koleżanka z drużyny i przyjaciółka!" - napisał na Twitterze godzinę przed niedzielnym startem trener kadry Norweg Tobias Torgersen.

Już od kilku miesięcy Nowakowska zapowiadała, że sezon 2017/18 będzie jej ostatnim w PŚ. Jak tłumaczyła, zaczęły ją męczyć trwające ok. 250 dni w roku zgrupowania, dlatego postanowiła skupić się na życiu rodzinnym.

Weronika Nowakowska

urodzona 7.07.1986 w Kłodzku

Największe sukcesy:

Igrzyska olimpijskie

Vancouver 2010

5. miejsce w biegu indywidualnym na 15 km

Mistrzostwa świata

Kontiolahti 2015

2. miejsce w sprincie na 7,5 km

3. miejsce w biegu na dochodzenie na 10 km

Puchar Świata (nie uwzględniając MŚ):

3. miejsce w sztafecie 4x6 km (grudzień 2008)

Reklama

Reklama

Reklama