Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie: powrót do Kontiolahti po dwuletniej przerwie

Dwa lata po mistrzostwach świata w Kontiolahti najlepsi biathloniści wracają do tej fińskiej miejscowości, aby rywalizować o punkty Pucharu Świata. To przedostatnia runda cyklu w tym sezonie. Polacy wystąpią po raz pierwszy bez trenera Adama Kołodziejczyka.

Pierwotnie w tym terminie zawody miały odbyć się w rosyjskiej miejscowości Tiumeń, ale organizatorzy zrzekli się praw gospodarza po publikacji drugiej części tzw. raportu McLarena. Wykazano w nim, że w proceder dopingowy zamieszanych było ok. 30 biathlonistów "Sbornej".

Lukę po Tiumeni wypełniło Kontiolahti, gdzie w 2015 roku dwa medale mistrzostw świata wywalczyła Weronika Nowakowska. Obecnie Polka startuje w mniej prestiżowym Pucharze IBU w Otepaeae i prowadzi przygotowania do sezonu olimpijskiego. W sierpniu urodziła bliźniaki, a pauzuje od marca ubiegłego roku.

Reklama

W Finlandii Polskę reprezentować będą: Krystyna Guzik, Monika Hojnisz (obie AZS AWF Katowice), Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko) oraz Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Łukasz Szczurek i Andrzej Nędza-Kubiniec (obaj BKS WP Kościelisko). Zabraknie trenera Kołodziejczyka, który podał się do dymisji po nieudanych MŚ w Hochfilzen. Kadrą opiekować się będzie Tomasz Sikora.

W Kontiolahti biathloniści rywalizować będą w sprintach, biegach na dochodzenie, sztafecie mieszanej oraz supermikście. Można spodziewać się rozstrzygnięcia jeśli chodzi o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kobiet, w której prowadząca Niemka Laura Dahlmeier ma już 112 punktów przewagi nad drugą Czeszką Gabrielą Koukalovą. Do zdobycia jest jeszcze 300 "oczek".

W rywalizacji mężczyzn wszystko rozstrzygnęło się już w piątek w Pjongczangu - po raz szósty z rzędu "Kryształową Kulę: zdobył Francuz Martin Fourcade. Trwa jeszcze walka o tytuły w sprintach i biegach na dochodzenie, a w ostatniej rundzie w Oslo-Holmenkollen odbędą się również decydujące biegi ze startu wspólnego.

Program zawodów PŚ w biathlonie w Kontiolahti:

piątek, 10 marca

sprint na 10 km mężczyzn          (godz. 14.30)

sprint na 7,5 km kobiet                 (17.45)

sobota, 11 marca

bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn (12.00)

bieg na dochodzenie na 10 km kobiet     (15.15)

niedziela, 12 marca

sprint par mieszanych (supermikst)      (13.30)

sztafeta mieszana 2x6 + 2x7,5 km        (16.15)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama