Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie: Ole Einar Bjoerndalen wygrał bieg na 20 kilometrów

Ole Einar Bjoerndalen wygrał bieg na 20 kilometrów w Oestersundzie, inaugurujący indywidualną rywalizację w biathlonowym Pucharze Świata sezonu 2015/16. Dla 41-letniego Norwega był to już 95. triumf w PŚ!

Na tę niewiarygodną liczbę składają się 94 zwycięstwa w biathlonie i jedno w biegach narciarskich. Poprzednio Bjoerndalen indywidualne zawody biathlonowego Pucharu Świata wygrał 12 lutego 2012 roku w fińskim Kontiolahti.

W środę Norweg przede wszystkim świetnie spisał się na strzelnicy, a w biegu na 20 kilometrów jest to bardzo ważne, bo w nim nie wykonuje się karnych rund, tylko dolicza się minutę za każdy niecelny strzał. Ole Einar nie popełnił żadnego błędu i na mecie uzyskał czas 50.14,5. Drugie miejsce zajął Niemiec Simon Schempp (jedno "pudło"), który stracił 27,1 s do zwycięzcy, a trzeci był Rosjanin Aleksiej Wołkow (również bezbłędny w strzelaniu), gorszy od Bjoerndalena o 38,2.

Reklama

Dopiero 21. miejsce zajął Francuz Martin Fourcade, najlepszy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w czterech poprzednich sezonach, który stracił do Norwega aż 3,21,1 ale spudłował aż pięć razy.

Najlepszym z Polaków był Grzegorz Guzik, który zajął 65. pozycję, tracąc przy trzech "pudłach" 6.52 do Bjoerndalena. Miał on szansę na o wiele lepszą pozycję, ale przy ostatnim, czwartym strzelaniu, dwa razy się pomylił i spadł w klasyfikacji.

69. był Łukasz Szczurek (również trzy "pudła"), ze stratą 7.12, a 80. Rafał Penar (cztery niecelne strzały) i strata 8.27,9.

Bjoerndalen, który w styczniu skończy 42 lata, jest najbardziej utytułowanym biathlonistą w historii. Ma w dorobku osiem złotych medali olimpijskich oraz 19 tytułów mistrza świata. Sześciokrotnie zdobył także "Kryształową Kulę" za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

95 zwycięstw w zawodach PŚ to wynik nieosiągalny dla innych sportowców. Spośród aktywnych zawodników i zawodniczek, najbliższa wyrównania tego osiągnięcia jest rodaczka Bjoerndalena, startująca w biegach narciarskich Marit Bjoergen - 75. triumfów. Jedna z największych rywalek Justyny Kowalczyk obecnie pauzuje, ponieważ spodziewa się dziecka.

"Byłem niesamowicie szczęśliwy po ostatnim strzale. Udał mi się ten bieg. Moi młodsi rywale nie potrzebują ode mnie żadnych rad, bo są naprawdę silni. Dziś był mój dzień, ale w innych zawodach to oni będą górą. Nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem liderem klasyfikacji generalnej, to było wiele lat temu... Czekam z niecierpliwością na sobotni sprint, w którym pobiegnę z żółtą koszulką" - powiedział Bjoerndalen.

Wyniki biegu indywidualnego na 20 km mężczyzn:

 1. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)   50.14,5 (0 karnych minut)

 2. Simon Schempp (Niemcy)         strata 27,1 s (1)

 3. Aleksiej Wołkow (Rosja)               38,2 (0)

 4. Emil Hegle Svendsen (Norwegia)      1.44,0 (2)

  . Quentin Fillon Maillet (Francja)    1.44,0 (2)

 6. Simon Fourcade (Francja)            2.04,4 (2)

...

65. Grzegorz Guzik (Polska)             6.52,0 (3)

68. Łukasz Szczurek (Polska)            7.12,0 (3)

80. Rafał Penar (Polska)                8.27,9 (4)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje