Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie. O kwalifikację olimpijską w nietypowych czasach

W sobotę i niedzielę w fińskim Kontiolahti odbędą się pierwsze zawody Pucharu Świata w biathlonie. Wyniki w tym sezonie będą miały wpływ na klasyfikację Pucharu Narodów, która przekłada się na kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2022 roku.

Pandemia koronawirusa nie zdążyła dotychczas poważnie wpłynąć na terminarz PŚ w tej dyscyplinie, choć w marcu trzeba było odwołać finałową rundę w Oslo-Holmenkollen, a wcześniej skrócić o jeden dzień rywalizację w przedostatniej odsłonie cyklu, właśnie w Kontiolahti.

Jednak w sezonie 2020/21 zmiany są już bardziej widoczne. Żeby ograniczyć podróże, w niektórych kurortach odbędą się dwie rundy. Tak będzie właśnie m.in. w przypadku Kontiolahti, gdzie po weekendowych zmaganiach nastąpi trzydniowa przerwa, a później biathloniści ścigać się będą na tych samych trasach. Z terminarza wypadła m.in. próba przedolimpijska w Chinach, planowana na początek marca. Zastąpiono ją dodatkowymi zawodami w czeskim Novym Mescie.

Reklama

Nie jest też jasne, na które areny zostaną wpuszczeni kibice, jeśli w ogóle trybuny będą dla nich otwarte. Na razie zapowiedziano, że w sobotę i niedzielę zawody w Kontiolahti będzie mogło pojawić się maksymalnie 4500 osób na dzień.

"To będzie miało większe znaczenie dla innych krajów niż dla nas, np. Niemiec. Może nie w Kontiolahti, bo tam zwykle dużo osób nie przychodzi, ale już np. w Hochfilzen zazwyczaj było pięć czy dziesięć tysięcy niemieckich kibiców" - ocenił w październiku w rozmowie z PAP trener kobiecej kadry Michael Greis.

Na 10-21 lutego w słoweńskiej Pokljuce zaplanowano najważniejszą imprezę w tym sezonie - mistrzostwa świata, które wliczają się do PŚ. Jednak wszystkie rundy tej zimy będą istotne, bo miejsce w Pucharze Narodów zdecyduje o tym, ilu reprezentantów dany kraj będzie mógł zabrać do Pekinu.

"Chcemy walczyć o czołową dziesiątkę Pucharu Narodów, to pozwoli nam zabrać na igrzyska pięć zawodniczek" - zapowiedział Greis, cytowany w komunikacie Polskiego Związku Biathlonu.

Polskę w zawodach kobiecych reprezentować będą na pewno Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk i Kinga Zbylut. Na razie nie wiadomo, kto skorzysta z czwartego miejsca startowego, które jest do dyspozycji biało-czerwonych. Do Kontiolahti Greis zabrał też Natalię Tomaszewską, Karolinę Pitoń i Joannę Jakiełę.

W kadrze mężczyzn jest na razie pięciu kandydatów na cztery miejsca w zawodach PŚ. Norweski trener Anders Bratli powołał Grzegorza Guzika, Łukasza Szczurka, Andrzeja Nędzę-Kubińca, Marcina Szwajnosa oraz Wojciecha Skorusę. Ten ostatni wciąż czeka na debiut w cyklu.

Rozpoczynający się w sobotę sezon będzie pierwszym po erze Martina Fourcade'a. Francuz triumfował w klasyfikacji generalnej siedmiokrotnie w latach 2012-18, a minionej zimy o dwa punkty przegrał walkę o Krzystałową Kulę z Norwegiem Johannesem Thingnesem Boe. Później zakończył karierę. Na trasach biathlonowych nie wystąpi już również triumfatorka trzech edycji PŚ Finka Kaisa Makarainen.

Sezon rozpocznie się od rywalizacji w biegach indywidualnych na 20 km mężczyzn i 15 km kobiet w sobotę. Dzień później odbędą się sprinty.

Program inauguracyjnej rundy PŚ w biathlonie, Kontiolahti (Finlandia):

sobota, 28 listopada

bieg indywidualny na 20 km mężczyzn   (godz. 11.00)

bieg indywidualny na 15 km kobiet     (14.20)

niedziela, 29 listopada

sprint na 10 km mężczyzn              (10.30)

sprint na 7,5 km kobiet               (13.40)

Skład reprezentacji Polski:

kobiety

Monika Hojnisz-Staręga, Kamilia Żuk, Natalia Tomaszewska (wszystkie AZS AWF Katowice), Kinga Zbylut, Karolina Pitoń, Joanna Jakieła (wszystkie BKS WP Kościelisko)

mężczyźni

Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Szwajnos, Wojciech Skorusa (wszyscy BKS WP Kościelisko)


Program Pucharu świata w biathlonie w sezonie 2020/21:

Kobiety i mężczyźni - po 26 zawodów indywidualnych:

10 sprintów

 8 biegów na dochodzenie

 5 biegów ze startu wspólnego

 3 biegi indywidualne

 + po 6 sztafet, 3 sztafety mieszane oraz 3 supermiksty

 

28-29 listopada, Kontiolahti (Finlandia)

28 - bieg indywidualny na 20 km mężczyzn         (godz. 11.00)

     bieg indywidualny na 15 km kobiet           (14.20)

29 - sprint na 10 km mężczyzn                    (10.30)

     sprint na 7,5 km kobiet                     (13.40)

 

3-6 grudnia, Kontiolahti (Finlandia)

 3 - sprint na 10 km mężczyzn                    (13.30)

     sprint na 7,5 km kobiet                     (16.30)

 5 - bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (13.20)

     sztafeta 4x6 km kobiet                      (15.15)

 6 - sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                  (12.45)

     bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (15.15)

 

11-13 grudnia, Hochfilzen (Austria)

11 - sprint na 7,5 km kobiet                     (11.30)

     sprint na 10 km mężczyzn                    (14.20)

12 - sztafeta 4x6 km kobiet                      (11.45)

     sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                  (14.45)

13 - bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (11.45)

     bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (14.00)

 

17-20 grudnia, Hochfilzen (Austria)

17 - sprint na 10 km mężczyzn                    (14.15)

18 - sprint na 7,5 km kobiet                     (14.15)

19 - bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (13.00)

     bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (15.00)

20 - bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn  (12.00)

     bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet  (14.25)

 

7-10 stycznia, Oberhof (Niemcy)

 7 - sprint na 7,5 km kobiet                     (14.15)

 8 - sprint na 10 km mężczyzn                    (14.15)

 9 - bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (12.45)

     bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (14.45)

10 - sztafeta mieszana 4x6 km                    (11.30)

     supermikst                                  (14.40)

 

13-17 stycznia, Oberhof (Niemcy)

13 - sprint na 10 km mężczyzn                    (14.30)

14 - sprint na 7,5 km kobiet                     (14.30)

15 - sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                  (14.30)

16 - sztafeta 4x6 km kobiet                      (14.45)

17 - bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn  (12.30)

     bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet  (15.00)

 

21-24 stycznia, Anterselva (Włochy)

21 - bieg indywidualny na 15 km kobiet           (14.15)

22 - bieg indywidualny na 20 km mężczyzn         (13.15)

23 - bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet  (13.10)

     sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                  (15.05)

24 - sztafeta 4x6 km kobiet                      (12.00)

     bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn  (14.45)

 

10-21 lutego, Pokljuka (Słowenia) - mistrzostwa świata

10 - sztafeta mieszana 4x7,5 km                  (15.00)

12 - sprint na 10 km mężczyzn                    (14.30)

13 - sprint na 7,5 km kobiet                     (14.30)

14 - bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (13.15)

     bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (15.30)

16 - bieg indywidualny na 15 km kobiet           (12.05)

17 - bieg indywidualny na 20 km mężczyzn         (14.30)

18 - supermikst                                  (15.15)

20 - sztafeta 4x6 km kobiet                      (11.45)

     sztafeta 4x7,5 km mężczyzn                  (15.00)

21 - bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet  (12.30)

     bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn  (15.15)

 

4-7 marca, Nove Mesto (Czechy)

 4 - sztafeta 4x6 km kobiet                      (godziny do ustalenia)

 5 - sztafeta 4x7,5 km mężczyzn

 6 - sprint na 7,5 km kobiet

     sprint na 10 km mężczyzn

 7 - bieg na dochodzenie na 10 km kobiet

     bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn

 

11-14 marca, Nove Mesto (Czechy)

11 - sprint na 10 km mężczyzn                    (17.30)

12 - sprint na 7,5 km kobiet                     (17.30)

13 - bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (14.45)

     bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (17.30)

14 - sztafeta mieszana 4x6 km                    (10.25)

     supermikst                                  (13.45)

 

18-21 marca, Oslo-Holmenkollen (Norwegia)

18 - sprint na 7,5 km kobiet                     (15.30)

19 - sprint na 10 km mężczyzn                    (15.30)

20 - bieg na dochodzenie na 10 km kobiet         (12.15)

     bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn     (15.15)

21 - bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet  (13.00)

     bieg ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn  (15.30)



Zwycięzcy klasyfikacji Pucharu Świata w biathlonie w sezonie 2019/20:

Kobiety

klasyfikacja generalna   - Dorothea Wierer (Włochy)

sprint                   - Denise Herrmann (Niemcy)

bieg na dochodzenie      - Tiril Eckhoff (Norwegia)

bieg indywidualny        - Hanna Oeberg (Szwecja)

bieg ze startu wspólnego - Dorothea Wierer (Włochy)

mężczyźni

klasyfikacja generalna   - Johannes Thingnes Boe (Norwegia)

sprint                   - Martin Fourcade (Francja)

bieg na dochodzenie      - Emilien Jacquelin (Francja)

bieg indywidualny        - Martin Fourcade (Francja)

bieg ze startu wspólnego - Johannes Thingnes Boe (Norwegia)


Triumfatorki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata:

 

1982/1983 - Gry Oestvik (Norwegia)

1983/1984 - Mette Mestad (Norwegia)

1984/1985 - Sanna Groenlid (Norwegia)

1985/1986 - Eva Korpela (Szwecja)

1986/1987 - Eva Korpela (Szwecja)

1987/1988 - Anne Elvebakk (Norwegia)

1988/1989 - Jelena Gołowina (ZSRR)

1989/1990 - Jirina Pelcova-Adamickova (Czechosłowacja)

1990/1991 - Swietłana Dawidowa (ZSRR)

1991/1992 - Anfisa Riezcowa (WNP)

1992/1993 - Anfisa Riezcowa (Rosja)

1993/1994 - Swietłana Paramyhina (Białoruś)

1994/1995 - Anne Briand (Francja)

1995/1996 - Emmanuelle Claret (Francja)

1996/1997 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

1997/1998 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

1998/1999 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

1999/2000 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

2000/2001 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

2001/2002 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

2002/2003 - Martina Beck (Niemcy)

2003/2004 - Liv Grete Poiree (Norwegia)

2004/2005 - Sandrine Bailly (Francja)

2005/2006 - Kati Wilhelm (Niemcy)

2006/2007 - Andrea Henkel (Niemcy)

2007/2008 - Magdalena Neuner (Niemcy)

2008/2009 - Helena Ekholm (Szwecja)

2009/2010 - Magdalena Neuner (Niemcy)

2010/2011 - Kaisa Makarainen (Finlandia)

2011/2012 - Magdalena Neuner (Niemcy)

2012/2013 - Tora Berger (Norwegia)

2013/2014 - Kaisa Makarainen (Finlandia)

2014/2015 - Daria Domraczewa (Białoruś)

2015/2106 - Gabriela Soukalova (Czechy)

2016/2017 - Laura Dahlmeier (Niemcy)

2017/2018 - Kaisa Makarainen (Finlandia)

2018/2019 - Dorothea Wierer (Włochy)

2019/2020 - Dorothea Wierer (Włochy)

 

Wielokrotne triumfatorki klasyfikacji generalnej PŚ:

 

6 - Magdalena Forsberg (Szwecja)

3 - Magdalena Neuner (Niemcy)

  - Kaisa Makarainen (Finlandia)

2 - Eva Korpela (Szwecja)

  - Anfisa Riezcowa (WNP i Rosja)

  - Dorothea Wierer (Włochy)


Triumfatorzy biathlonowego Pucharu Świata:

 

1977/1978 - Frank Ullrich (NRD)

1978/1979 - Klaus Siebert (NRD)

1979/1980 - Frank Ullrich (NRD)

1980/1981 - Frank Ullrich (NRD)

1981/1982 - Frank Ullrich (NRD)

1982/1983 - Peter Angerer (RFN)

1983/1984 - Frank-Peter Roetsch (NRD)

1984/1985 - Frank-Peter Roetsch (NRD)

1985/1986 - Andre Semisch (NRD)

1986/1987 - Frank-Peter Roetsch (NRD)

1987/1988 - Fritz Fischer (NRD)

1988/1989 - Eirik Kvalfoss (Norwegia)

1989/1990 - Siergiej Czepikow (ZSSR)

1990/1991 - Siergiej Czepikow (ZSSR)

1991/1992 - Jon Age Tyldum (Norwegia)

1992/1993 - Mikael Loefgren (Szwecja)

1993/1994 - Patrice Bailly-Salins (Francja)

1994/1995 - Jon Age Tyldum (Norwegia)

1995/1996 - Władimir Draczew (Rosja)

1996/1997 - Sven Fischer (Niemcy)

1997/1998 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

1998/1999 - Sven Fischer (Niemcy)

1999/2000 - Raphael Poiree (Francja)

2000/2001 - Raphael Poiree (Francja)

2011/2002 - Raphael Poiree (Francja)

2002/2003 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

2003/2004 - Raphael Poiree (Francja)

2004/2005 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

2005/2006 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

2006/2007 - Michael Greis (Niemcy)

2007/2008 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

2008/2009 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

2009/2010 - Emil Hegle Svendsen (Norwegia)

2010/2011 - Tarjei Boe (Norwegia)

2011/2012 - Martin Fourcade (Francja)

2012/2013 - Martin Fourcade (Francja)

2013/2014 - Martin Fourcade (Francja)

2014/2015 - Martin Fourcade (Francja)

2015/2016 - Martin Fourcade (Francja)

2016/2017 - Martin Fourcade (Francja)

2017/2018 - Martin Fourcade (Francja)

2018/2019 - Johannes Thingnes Boe (Norwegia)

2019/2020 - Johannes Thingnes Boe (Norwegia)

 

Wielokrotni triumfatorzy klasyfikacji generalnej PŚ:

 

7 - Martin Fourcade (Francja)

6 - Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)

4 - Frank Ullrich (NRD)

  - Raphael Poiree (Francja)

3 - Frank-Peter Roetsch (NRD)

2 - Siergiej Czepikow (ZSSR)

  - Jon Age Tyldum (Norwegia)

  - Sven Fischer (Niemcy)

  - Johannes Thingnes Boe (Norwegia)

 



Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje