Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie: Monika Hojnisz wystartuje w ME

Brązowa medalistka biathlonowych mistrzostw świata Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice) w poniedziałek udała się do Bułgarii, gdzie w miejscowości Bansko wystartuje w czempionacie Europy. Nie weźmie udziału w zawodach Pucharu Świata w Rosji z powodów finansowych.

W najbliższej rywalizacji PŚ w Oslo-Holmenkollen (28 lutego-3 marca) wystartują cztery Polki: Krystyna Pałka, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Magdalena Gwizdoń i Paulina Bobak. ME z udziałem m.in. Moniki Hojnisz odbędą się w dniach 20-26 lutego. W tym sezonie w imprezach Pucharu Świata nie wystąpią już mężczyźni.

"Na kończące rywalizację Pucharu Świata marcowe zawody w Rosji (Soczi i Chanty-Mansyjsk) pojadą Nowakowska, Gwizdoń i Pałka. Mieszczą się w czołowej "25" klasyfikacji PŚ i dlatego dostaną dofinansowanie z IBU (Międzynarodowa Unia Biathlonu)" - wyjaśnił PAP prezes Polskiego Związku Biathlonu Zbigniew Waśkiewicz.

Reklama

Na wysłanie do Rosji Moniki Hojnisz związek nie ma pieniędzy. Z tych samych powodów ograniczona zostanie liczebności ekipy trenersko-serwisowej na te zawody.

Waśkiewicz przyznał, że brązowy medal MŚ w biegu ze startu wspólnego 21-letniej Moniki Hojnisz zdobyty w Novym Mescie na Morawach to duża niespodzianka.

"Wiedziałem, że Monika jest bardzo utalentowaną zawodniczką. Ale jej zdjęcie w towarzystwie pozostałych medalistek - Białorusinki Darii Domraczewej i Norweżki Tory Berger - robi jednak wrażenie" - stwierdził prezes.

W trakcie MŚ o zakończeniu kariery poinformowała na Facebooku Agnieszka Cyl, która wcześniej wyjechała z Novego Mesta.

"Nie mieliśmy z nią kontaktu. Nie wiem co się stało" - powiedział Waśkiewicz.

Zaznaczył, że w tym sezonie niemal wszystkie pieniądze związek przeznaczył na przygotowania kadry kobiecej. Mężczyźni trenowali głównie w klubach, mieli dwa zgrupowania.

"W sporcie jest tak, że duże pieniądze nie gwarantują sukcesu, ale jeśli jest ich bardzo mało - to efekty są też marne. Pominąwszy żenujący występ męskiej sztafety (przedostatnie, 28. miejsce w MŚ), to wyniki zawodników są adekwatne do środków, jakie mieliśmy na przygotowania" - stwierdził prezes PZBiat.

Dodał, że nie wie, czy dwa medale kobiet (brąz Hojnisz i srebro Krystyny Pałki w biegu na dochodzenie) zdobyte podczas MŚ wpłyną na zainteresowanie sponsorów i spojrzenie resortu sportu na biathlon. W ministerialnej strategii znalazł się w grupie dyscyplin, na które nakłady mają spaść o 10 procent.

"W czasie rozmów z potencjalnymi sponsorami słyszymy, że oczekują medali. No to one teraz są. Ale czy to coś oznacza? Od słów do decyzji finansowych jest daleka droga" - zakończył Zbigniew Waśkiewicz.

Skład reprezentacji Polski na zawody PŚ:

Oslo-Holmenkollen (28 lutego-3 marca) - Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Paulina Bobak, Krystyna Pałka, Weronika Nowakowska-Ziemniak (wszystkie AZS AWF Katowice)

Soczi (7-10 marca) i Chanty-Mansyjsk (14-17 marca) - Pałka, Gwizdoń, Nowakowska-Ziemniak.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL