Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie: czwarte miejsce polskich biathlonistek w sztafecie

"Biało-czerwone" w składzie: Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska i Krystyna Guzik zajęły czwarte miejsce w sztafecie 4x6 km biathlonowego Pucharu Świata w amerykańskim Presque Isle. Krystyna Guzik do ostatniego metra walczyła o podium. Triumfowały Czeszki.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

25,2 s za zwyciężczyniami finiszowały Ukrainki, 25,4 s straciły Niemki, a 26 s - Polki. Podczas całego biegu, na strzelnicy lepsze od Polek były tylko Szwedki, ale na trasie kilka zespołów spisało się lepiej.

Po ostatnich dobrych wynikach naszych zawodniczek, a przede wszystkim Guzik, która w ostatnich dniach dwa razy stawała na podium PŚ, apetyty na udany start sztafety były duże.

Reklama

Polki startowały z numerem ósmym w stawce 17 drużyn.

Jako pierwsza z "Biało-czerwonych" na trasę sztafety wybiegła Gwizdoń. Na pierwszym strzelaniu nasza zawodniczka raz się pomyliła i musiała dobierać. Na trasę wybiegła jako ósma ze stratą 16,7 s do prowadzącej Niemki, Franziski Preuss.

Druga wizyta na strzelnicy była jeszcze lepsza. Gwizdoń strzelała szybko i celnie i ruszyła dalej jako czwarta, 8,8 s za prowadzącą Szwajcarią. W biegu nieco straciła i wypuściła w bój Hojnisz na szóstym miejscu ze stratą 18,8 s do liderek.

Pierwsze strzelanie zabrało Polce bardzo dużo czasu, musiała dobierać aż trzy naboje. Obroniła się przed karną rundą, ale spadła na dziewiąte miejsce ze stratą 52,3 s do prowadzących ponownie Niemek. Za drugim razem skończyło się na jednym dobieraniu, ale strata do liderek urosła już do prawie minuty.

Na półmetku najszybsze były Rosjanki. Nowakowska wystartowała jako dziesiąta, minutę i dwie sekundy za najlepszymi. Na pierwszym strzeleniu była bezbłędna, ale strata do najlepszych się nie zmniejszyła. Drugie świetne strzelanie dało Polsce awans na siódmą pozycję. Prowadziła Rosja przed Czechami i Francją.

Guzik ruszyła na trasę jako szósta ze stratą minuty i sześciu sekund do startującej jako ostatnia u Czeszek Veroniki Vitkovej. Będąca ostatnio w wysokiej formie Polka nie biegła najlepiej, ale pierwsze, fenomenalne strzelanie dało nam awans na czwarte miejsce z realną szansą na podium. Do trzecich Niemek "Biało-czerwone" traciły już zaledwie 8,4 s. Prowadziły Czeszki przed Rosjankami.

Na drugim strzelaniu Guzik się trochę pogubiła, musiała dwa razy dobierać, ale ruszyła jako trzecia, sześć sekund przed goniącymi nas Ukrainkami i 14 sekund przed Włoszkami. Z przodu były Czeszki przed Niemkami.

Walka o miejsca na podium trwała do ostatniego metra. Ostatecznie Polska przegrała trzecie miejsce z Niemcami o 0,6 s. Ukrainki były lepsze od Polski tylko o 0,8 s. Wygrały Czeszki.

Bieg sztafetowy kobiet pierwotnie zaplanowany był na niedzielę, ale na ten dzień w Presque Isle zapowiadany jest potężny mróz. Był to ostatni start przed marcowymi mistrzostwami świata w Oslo.

Wyniki biegu sztafetowego:

1. Czechy     1:07.11,0 (1 karna runda + 14 doładowań)

   (Eva Puskarcikova, Lucie Charvatova, Gabriela Soukalova, Veronika Vitkova)

2. Ukraina  strata 25,2 (0+12)

   (Iryna Warwyniec, Natalja Burdyga, Julia Dżyma, Ołena Pidhruszna)

3. Niemcy          25,4  (1+7)

   (Franziska Preuss, Luise Kummer, Miriam Goessner, Karolin Horchler)

4. Polska          26,0 (0+7)

   (Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska, Krystyna Guzik)

5. Włochy          47,5 (1+12)

6. Francja         48,2 (1+13)

Reklama

Reklama

Reklama