Reklama

Reklama

Po igrzyskach w Pekinie nastąpi zmiana trenera kadry

Adam Kołodziejczyk już nie będzie prowadził kadr kobiet i mężczyzn w biathlonie. Po lutowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie panów przejmie Rafał Lepel. Kołodziejczyk ma się skupić na pracy z ekipą kobiecą - zadecydował zarząd polskiej federacji.

Kołodziejczyk w marcu 2021 roku został trenerem obu kadr. Stało się tak po rezygnacji Niemca Michaela Greisa i Norwega Andersa Bratliego. Teraz część jego obowiązków przejmie Lepel, dotychczasowy trener kadry młodzieżowej mężczyzn. Taki podział funkcji będzie obowiązywał do zakończenia obecnego sezonu. Greis był trenerem seniorek od maja 2019 roku. Z kolei Bratli z zawodnikami pracował od wiosny 2020 roku. Wyniki ich podopiecznych były poniżej oczekiwań.

Na igrzyskach w Pekinie Polskę będzie reprezentowało pięcioro biathlonistów: Monika Hojnisz-Staręga (AZS AWF Katowice), Anna Mąka (BKS WP Kościelisko), Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko), Kamila Żuk (AZS AWF Katowice) oraz Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec).

Reklama

"Zależy nam na dobrym zaprezentowaniu się w trzech ostatnich zawodach Pucharu Świata. To ważne, aby w przyszłym sezonie nie zostać z tylko dwoma miejscami startowymi. Końcówki poprzednich sezonów w wykonaniu naszych biathlonistów bardzo często nie wyglądały za dobrze. Gdzieś już wkradało się jakieś rozluźnienie, brak zaangażowania. Dlatego chcemy dać impuls w postaci nowego trenera" - wyjaśnił prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz, cytowany w środowym komunikacie.

Dodał, że zarząd federacji widzi Lepela w roli głównego trenera seniorów w przyszłości.

Rafał Lepel zmieni płynnie Adama Kołodziejczyka

"Będzie miał więc już pierwsze cenne doświadczenie jako szkoleniowiec w Pucharach Świata. Zmiana ta powinna przejść płynnie, bo razem z nim do kadry po igrzyskach dołączą również juniorzy Jan Guńka i Marcin Zawół, którzy z niezłej strony pokazali się w styczniowych zawodach PŚ" - zaznaczył.

Wcześniej Lepela i jego młodych podopiecznych czekają starty w rozpoczynających się w środę mistrzostwach Europy juniorów w Pokljuce oraz zaplanowanych na luty MŚJ w Soldier Hollow. W roli szkoleniowca pierwszej reprezentacji zadebiutuje podczas marcowego Pucharu Świata w Kontiolahti.

"Z mojej perspektywy zmiana ta jest mocno niespodziewana i zaskakująca. Wszystko tak naprawdę wydarzyło się w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia rano dostałem SMS-a od prezesa, wieczorem porozmawialiśmy na ten temat, a nazajutrz decyzja była już podjęta. Na pewno będę musiał trochę przeorganizować swoje plany, ale w kontekście kadry młodzieżowej nic się nie zmienia. Do MŚJ pracujemy razem" - powiedział nowy szkoleniowiec seniorów.

Rafał Lepel po zakończeniu kariery rozpoczął pracę z kadrą

Lepel ma 32 lata i pochodzi z Katowic. Jest byłym biathlonistą, olimpijczykiem z Soczi. Po zakończeniu kariery zawodniczej dołączył do sztabu technicznego pierwszej reprezentacji.

Od sezonu 2018/19 pracuje przy kadrze młodzieżowej - przez rok jako asystent Tomasza Sikory, a następnie jako samodzielny trener kadry juniorów. Do największych sukcesów jego podopiecznych należą złotyl medal Youth Olympic Games wywalczony w 2020 roku przez Marcina Zawoła oraz zwycięstwo sztafety juniorów młodszych podczas ubiegłorocznych MŚJ w Obertilliach.

Autor: Piotr Girczys

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy