Reklama

Reklama

MŚ w biathlonie - polskie nadzieje w paniach

Z nadziejami na dobry występ pań rozpoczną od czwartku w Novym Mescie w Czechach rywalizację o medale mistrzostw świata polscy biathloniści. "Postęp u dziewczyn w porównaniu do zeszłego roku jest widoczny" - uważa trener reprezentacji Adam Kołodziejczyk.

"W mistrzostwach świata stać je na miejsca w ścisłej czołówce. W tym sezonie wielokrotnie punktowały w zawodach Pucharu Świata i mam nadzieję, że tę linię utrzymają" - powiedział trener kadry Adam Kołodziejczyk.

Polki sześć razy plasowały się w obecnym sezonie w czołowej ósemce PŚ. Zdaniem trenera, szczególnie duże szanse na wysokie pozycje mają Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń i Weronika Nowakowska-Ziemniak. Z tego względu sporo sobie można obiecywać przede wszystkim po starcie sztafety.

Na poprzednich MŚ w niemieckim Ruhpolding występ "Biało-czerwonych" był zupełnie nieudany. Wkrótce po nich karierę zakończył najbardziej utytułowany polski biathlonista, mistrz świata z 1995 roku i wicemistrz olimpijski z Turynu, Tomasz Sikora. Honorowy obywatel Wodzisławia Śląskiego przyjechał z ekipą do Czech, gdzie będzie pomagał serwismenom i służył radą sztabowi szkoleniowemu.

Reklama

"Będzie nam doradzał, testował narty. Jego doświadczenie bardzo nam się przyda" - dodał Kołodziejczyk.

Wśród faworytów wymienia się przede wszystkim Martina Fourcade'a, który przed rokiem trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. 24-letni Francuz, zdobywca Kryształowej Kuli za zwycięstwo w PŚ w poprzednim sezonie, także teraz jest w wysokiej formie. W gronie najgroźniejszych konkurentów do medali znajdują się Norweg Emil Hegle Svendsen i Rosjanie Jewgienij Ustiugow i Dmitri Małyszko.

Rywalizację kobiet, pod nieobecność Niemki Magdaleny Neuner, która dość nieoczekiwanie zakończyła karierę, powinny zdominować liderka PŚ Norweżka Tora Berger oraz druga w klasyfikacji cyklu Białorusinka Daria Domraczewa.

Skład polskiej reprezentacji na MŚ 2013 w biathlonie:

kobiety: Paulina Bobak (AZS AWF Katowice), Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice), Krystyna Pałka (AZS AWF Katowice), Weronika Nowakowska-Ziemniak (AZS AWF Katowice)

mężczyźni: Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Adam Kwak (BKS WP Kościelisko), Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko), Łukasz Słonina (AZS AWF Wrocław), Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko)

Program MŚ 2013 w biathlonie:

czwartek, 7 lutego

17.30 - sztafety mieszane (2 x 6 km + 2 x 7,5 km)

sobota, 9 lutego

13.00 - sprint mężczyzn (10 km)

16.15 - sprint kobiet (7,5 km)

niedziela, 10 lutego

13.00 - bieg na dochodzenie mężczyzn (12,5 km)

16.15 - bieg na dochodzenie kobiet (10 km)

środa, 13 lutego

17.15 - bieg indywidualny kobiet (15 km)

czwartek, 14 lutego

17.15 - bieg indywidualny mężczyzn (20 km)

piątek, 15 lutego

17.15 - sztafeta kobiet (4 x 6 km)

sobota, 16 lutego

15.15 - sztafeta mężczyzn (4 x 7,5 km)

niedziela, 17 lutego

12.00 - bieg ze startu wspólnego kobiet (12,5 km)

15.00 - bieg ze startu wspólnego mężczyzn (15 km)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama