Reklama

Reklama

MŚ w biathlonie - Łoginow wystąpi w sztafecie

Aleksander Łoginow może startować w biegu sztafetowym biathlonowych mistrzostw świata w Anterselvie - poinformowano. W sobotę nad ranem do pokoju Rosjanina, złotego i brązowego medalisty tej imprezy, weszła policja i go przeszukała. Zabrano mu m.in. telefon i laptopa.

"Z prawnego punktu widzenia Łoginow może startować w mistrzostwach świata. Operacji tej zażądała prokuratura w Bolzano. Chodzi o domniemane przestępstwo stosowania lub podawania środków dopingujących" - powiedział rzecznik włoskiej policji i dodał, że teraz sprawę przejmie Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), której szefem jest Witold Bańka.

Do zdarzenia doszło przed szóstą rano. Prezydent rosyjskiej federacji biathlonowej Władimir Draczew przyznał agencji prasowej Interfax, że tym sportowcem był Łoginow, który w Anterselvie wywalczył już dwa medale - złoty w sprincie i brązowy w biegu na dochodzenie. 28-letni zawodnik już raz był zawieszony za stosowanie dopingu - wówczas było to EPO. Nie mógł startować w latach 2014-16.

Reklama

"Policja przyjechała do naszego hotelu o 5.50, a operacja policji związana jest z faktem, że trener Aleksander Kasperowicz wykorzystał akredytację innej osoby. Funkcjonariusze przeszukiwali jego oraz Łoginowa rzeczy przez półtorej godziny i zabrali je ze sobą, w tym telefon komórkowy i laptopa" - powiedział Draczew.

Łoginow, któremu policja pozwoliła zostać w hotelu, dzieli pokój z Jewgienijem Garaniczewem. 

"Potraktowano nas jak nagorszych przestępców. Wyważono drzwi. Policja była zainteresowana wyłącznie moją osobą i mam nadzieję, że ta sytuacja nie zostanie zamieciona pod dywan, a coś pozytywnego z tego wyniknie. Nie oczekuję żadnych oficjalnych przeprosin, ale jestem wkurzony" - przyznał cytowany przez "Russia Today" Łoginow.

Start sztafety zaplanowany jest na godz. 14.45 i Łoginow ma pobiec na ostatniej zmianie. A sam zawodnik od kilku miesięcy zapewnia, że jest "czysty".

Światowa Federacja Biathlonu (IBU) nie wyda na razie komunikatu. Poinformowano jedynie, że wspiera działania policji i dopiero po ich zakończeniu obejmie stosowne stanowisko.

Po stronie zawodnika stanęło na razie rosyjskie ministerstwo sportu. "Dopóki nie zostanie nic udowodnione, obowiązuje domniemanie niewinności. Nadal zamierzamy aktywnie działać na rzecz ochrony praw niewinnych sportowców, ale jednocześnie będziemy wspierać najsurowsze kary w udowodnionych przypadkach stosowania dopingu" - podkreślono w wydanym oświadczeniu.

Mistrzostwa świata w Anterselvie potrwają do niedzieli.

Zobacz więcej informacji o biathlonie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL