Reklama

Reklama

Mistrz świata zbudował karabin na... kartofle

Norweski biathlonista Emil Hegle Svendsen skonstruował karabin na kartofle, który ma zasięg rażenia do kilkuset metrów. Po zademonstrowaniu tej "broni" w telewizji sportowcem zainteresowała się policja, ponieważ młodzież masowo konstruuje tego typu karabiny i strzela do przypadkowych ludzi.

Svendsen zdobył w lutym dwa złote medale mistrzostw świata w Oestersund.

"Karabin skonstruowałem z nudów w czasie wolnym od treningów. Nie spodziewałem się, że telewizyjna prezentacja, która była żartem, wywoła tak wielkie zainteresowanie tą bronią" - powiedział Svendsen, który w programie kanału TV-2 strzelając do biathlonowych tarcz demonstrował jej precyzyjność.

Karabin jest bardzo prosty i tani zarówno w budowie jak i użyciu. Jest to długa rura, do której z jednej strony ładowany jest mały, okrągły kartofel, z drugiej zaś, do specjalnego zasobnika, wpuszcza się lakier do włosów w aerozolu i podpala. Zasięg rażenia zmierzony przez ekspertów w norweskiej telewizji wykazał nawet 500 metrów, a uderzenie jest bardzo silne. Tydzień po telewizyjnej demonstracji Svendsena, jeden z jego naśladowców w Lillehammer poważnie okaleczył nastolatka.

Reklama

"Mamy już informacje, że młodzi ludzie strzelają kartoflami z samochodów do przypadkowych przechodniów. Strzał jest bardzo silny, a pierwsza ofiara doznała obrażeń, na szczęście nie zagrażających życiu. Strzał w głowę może być jednak fatalny. Dlatego uznaliśmy to urządzenie za niebezpieczną broń, zwłaszcza że wszystkie elementy potrzebne do jej budowy dostępne są w handlu, a amunicja wyjątkowo tania" - powiedział inspektor policji w Lillehammer Edmund Tofthagen.

Podkreślił że "jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się ze strzelaniem kartoflami, a urządzenie miotające nimi prawdopodobnie użytkownicy skopiowali z telewizji, a to jest niebezpiecznym precedensem".

Sekretarz generalny norweskiej federacji biathlonowej Alf Koksik powiedział, że "Svendsen nie miał złych zamiarów i była to tylko zabawa. Zdjęcia i filmy dotyczące karabinu na kartofle zostały natychmiast usunięte z jego strony internetowej".

Dowiedz się więcej na temat: zasięg | kartofle | "Mistrz" | karabin | mistrz świata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje