ME w biathlonie: triumf Szwedki w biegu na dochodzenie, Polki daleko

Szwedka Mona Brorsson zdobyła w Novym Meście na Morawach tytuł mistrzyni Europy do lat 26 w biathlonowym biegu na dochodzenie na 10 km. Polki zajęły odległe pozycje. Wśród mężczyzn w tej konkurencji - na dystansie 12,5 km - wygrał Rosjanin Maksim Cwetkow.

Brorsson w sprincie była 12. i do niedzielnych zmagań przystąpiła z 41 sekundami straty do triumfatorki sobotniej rywalizacji.

Srebro w biegu na dochodzenie u pań wywalczyła Hiszpanka Victoria Padial Hernandez, a na najniższym stopniu podium stanęła Rosjanka Daria Wirolajnen.

Anna Mąka zajęła 46. miejsce, a Maria Bukowska uplasowała się trzy pozycje niżej. Obie Polki zanotowały po 10 pudeł na strzelnicy.

Wśród mężczyzn, wśród których zabrakło biało-czerwonych, krążki - poza Cwetkowem - wywalczyli również Norweg Lars Helge Birkeland (mistrz Starego Kontynentu w sprincie) oraz drugi z Rosjan Anton Babikow.

W imprezie w Czechach oprócz zawodników do lat 26 rywalizują także juniorzy. W biegu na dochodzenie kobiet na 10 km 13. pozycję po sprincie utrzymała Kinga Mitoraj. Karolina Batożyńska była 21., 39. miejsce zajęła Beata Lassak, a Ewa Buchla nie ukończyła zawodów.

Po złoty medal sięgnęła Rosjanka Swietłana Mironowa, przed rodaczką Ulianą Kaiszewą. Brąz zdobyła Austriaczka Dunja Zdouc.

W rywalizacji mężczyzn również najlepszy był reprezentant Rosji Aleksander Powarnicyn. Srebro wywalczył Artem Tyszczenko, a na najniższym stopniu stanął Czech Adam Vaclavik.

Najlepszy z Polaków Rafał Penar był 31. Na 40. miejscu zawody ukończył Jakub Topór, na 43. Kamil Cymerman. Tomasz Jakieła nie dotarł do mety.

Mistrzostwa Europy zakończą wtorkowe sztafety.