Martin Fourcade mistrzem świata w biathlonowym sprincie

Francuz Martin Fourcade zdobył złoty medal w sprincie podczas MŚ biathlonistów rozgrywanych w Holmenkollen. Wicemistrzem świata został 42-letni Ole Einar Bjoerndalen. Żaden z Polaków nie zakwalifikował się do biegu na dochodzenie.

Srebrny medal wywalczył najsłynniejszy biathlonista świata - 42-letni Norweg Ole Einar Bjoerndalen, który do 27-letniego Forcade'a stracił ponad cztery minuty.

Fourcade znokautował konkurencję, choć startował z niskim numerem startowym, a więc na trasę wyruszył stosunkowo wcześnie.

W ostatnich latach Fourcade jest praktycznie bezkonkurencyjny (cztery z rzędu triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, osiem złotych medali MŚ i dwa olimpijskie), ale przez poprzednie półtorej dekady warunki dyktował Bjoerndalen.

42-letni Norweg, żywiołowo wspierany przez kibiców gospodarzy, wywalczył 41. medal mistrzostw świata (19 złotych, 13 srebrnych, 9 brązowych). Tak dobry wynik musi cieszyć doświadczonego zawodnika, który zapowiedział zakończenie kariery po tym sezonie.

Brąz w Oslo-Holmenkollen wywalczył Ukrainiec Serhij Semenow, zaledwie o 0,7 s wolniejszy od reprezentanta gospodarzy.

Żaden z Polaków, a wystartowali: Mateusz Janik, Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek nie zakwalifikował się do jutrzejszego biegu na dochodzenie.

Najwyżej spośród naszych zawodników był Janik, który zajął 64. pozycję, a do jutrzejszych zawodów kwalifikowała się czołowa "sześćdziesiątka".

78. Grzegorz Guzik (Polska) - 3:23.7 straty

Sportowcy z największą liczbą zwycięstw w PŚ w konkurencjach narciarskich wg FIS:

(kolejno: imię i nazwisko, liczba zwycięstw, lata startów, dyscyplina):

1. Marit Bjoergen (Norwegia)          105   od 1999; biegi narciarskie

2. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia)    95   od 1994; biathlon i biegi narciarskie