Reklama

Reklama

Holmenkollen staje się "złotą" dzielnicą mieszkaniową

Jedenastokrotny mistrz świata i dwukrotny olimpijski w biathlonie Norweg Emil Hegle Svendsen kupił za 6 mln koron (3,5 mln złotych) mieszkanie w Oslo na wzgórzu Homenkollen, gdzie od kilku lat inwestują w nieruchomości norweskie gwiazdy narciarstwa.

Lokum biathlonisty ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych oraz ogromny taras.

"Kupiłem to mieszkanko, aby być bliżej kompleksu narciarskiego Holmenkollen, centrum sportu wyczynowego w Oslo, ze względu na obowiązki wobec sponsorów oraz na fakt, że mieszka tu już wielu moich sportowych przyjaciół" - powiedział Svendsen.

Holmenkollen, najdroższa dzielnica Oslo, nazywana jest już "złotą", ponieważ mieszkają tu inni mistrzowie, m.in. biegaczki narciarskie Marit Bjoergen i Therese Johaug oraz biegacz Martin Johnsrud Sundby.

Reklama

W marcu kupił tu mieszkanie siedmiokrotny mistrz świata w biathlonie Tarjei Boe, a zaraz po przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi wprowadzi się tutaj również francuski biathlonista, pięciokrotny mistrz świata Martin Fourcade.

"Decyzję już podjąłem, ponieważ tutaj odbędą się mistrzostwa świata w 2016 roku i z mieszkania na trasy będę miał kilkaset metrów. Zamierzam przez dłuższy czas mieszkać w Oslo i umówiłem się już z Emilem na wspólne treningi. Niestety, poziom cen nieruchomości w Norwegii sprawia, że będę raczej wynajmował" - powiedział Fourcade.

Ceny mieszkań w Oslo od kilkunastu lat pną się nieustannie w górę i wartość apartamentów, które kupiły Bjoergen w 2010 roku i Johaug w 2011 roku, wzrosła już o około 30 procent. W Norwegii jest to obecnie najlepsza inwestycja, ponieważ przy sprzedaży nie płaci się podatku, pod warunkiem, że osoba była zameldowana w mieszkaniu przez co najmniej rok.

"Trochę w tym roku zarobiłem i nie ukrywam, że kupno mieszkania było posunięciem inwestycyjnym. Już wcześniej nabyłem inne w Lillehammer" - powiedział Svendsen, który podczas ostatnich mistrzostw świata w Novym Mestie zdobył cztery złote medale.

Dla Fourcada pobyt w Norwegii będzie atrakcyjny finansowo, ponieważ jako obcokrajowiec przeprowadzający się do tego kraju będzie miał przez cztery lata obniżony podatek. M.in. dlatego namawiany jest na kupno mieszkania.

"Znajdziemy mu mieszkanie, bo czuję, że może tu zostać dłużej. Z Norwegii nie jest łatwo wyjechać, co pokazał były francuski mistrz biathlonu Raphael Poiree, który po małżeństwie z Norweżka Liv Grete Skjelbreid już tu pozostał" - powiedział Boe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama