Guzik stanęła na podium, inne Polki pójdą w jej ślady? One mogą się liczyć w PŚ

Są szybkie, piękne i niebezpieczne, bo mają karabin i na ogół bardzo celnie z niego strzelają! Poznaj czołowe biathlonistki Pucharu Świata!

Krystyna Guzik kilka dni temu zajęła drugie miejsce w sprincie biathlonowego Pucharu Świata, który odbył się w kanadyjskim Canmore. Polscy kibice musieli prawie rok czekać na podium wywalczone przez naszą zawodniczkę. Poprzednio stanęła na nim Weronika Nowakowska, która była druga i trzecia odpowiednio w sprincie i biegu pościgowym podczas marcowych mistrzostw świata w Kontiolahti. W biathlonie te starty są jednak zaliczane do Pucharu Świata.

Biathloniści po występie w Canmore nie opuścili Ameryki Północnej, tylko przenieśli się do Presque Isle w amerykańskim stanie Maine. Tam od czwartku rusza kolejna odsłona Pucharu Świata, na którą będą się składać sprinty, biegi pościgowe oraz sztafety kobiet i mężczyzn.

Czytaj dalej!

Jedną z faworytek do zwycięstw w biegach indywidualnych pań będzie na pewno Dorothea Wierer. 25-letnia Włoszka w tym sezonie już osiem razy stawała na podium Pucharu Świata (trzy zwycięstwa, dwa drugie miejsca i trzy trzecie), czyli dwa razy więcej niż do tej pory w swojej karierze, która datuje się od sezonu 2008/09.

Tyle samo razy na podium w tym sezonie stawała Gabriela Soukalova (dwa zwycięstwa i po trzy drugie oraz trzecie miejsca). 26-letnia Czeszka jest liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wyprzedzając o 90 punktów Wierer.

Najwięcej wygranych w tym sezonie zanotowała natomiast Laura Dahlmeier. Niemka odniosła już cztery zwycięstwa, w tym trzy w biegu pościgowym i jedno w biegu masowym. Ponadto była także druga w sprincie i trzecia w biegu masowym.

Specjalistką od sprintu jest jej rodaczka Franziska Hildebrand. Niemka w tym sezonie wygrała dwa takie biegi i raz była trzecia. Zajęła też drugą pozycję w biegu masowym.

Dwa zwycięstwa na koncie ma także Kaisa Mäkäräinen. Finka w tym sezonie wygrała bieg pościgowy i bieg masowy. Druga była także w biegu indywidualnym, a trzecia w biegu pościgowym i sprincie.

Jak na tym tle wyglądają Polki? O Guzik już wspominaliśmy. Drugie miejsce w Canmore to było jej trzecie podium w karierze w zawodach Pucharu Świata. Przed trzema laty była druga (na mistrzostwach świata) i trzecia w biegach pościgowych.

W sprincie w Canmore czwarta przybiegła Monika Hojnisz. To jeden z jej najlepszych występów w karierze. Na podium stała tylko raz, w 2013 roku w Nowym Mieście, kiedy zajęła trzecie miejsce w biegu masowym podczas mistrzostw świata.

Wciąż formy szuka Weronika Nowakowska. W zeszłym sezonie to ona była wygraną z polskiej kadry, ponieważ na mistrzostwach świata w Kontiolahti była druga w sprincie i trzecia w biegu pościgowym. Teraz najwyżej uplasowała się na 21. pozycji.

Sześc razy na podium w Pucharze Świata stawała już Magdalena Gwizdoń. W tym sezonie najwyżej była na ósma, ale może w Presque Isle się przełamie?