Reklama

Reklama

Cezary Kowalski: Przez korupcję w polskiej piłce cierpimy do dziś

Świadectwo Szeligi, czyli dlaczego za korupcję w piłce cierpimy do dziś - pisze na łamach Polsatu Sport komentator i ekspert Cezary Kowalski.

Grzegorz Szeliga, były piłkarz Legii i Wisły Kraków, ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że sprzedał mecz, który zdecydował o mistrzostwie Polski w 1993 roku. Później szerzej wyjaśnił sprawę w rozmowie z Piotrem Kamienieckim i Mateuszem Migą, twierdząc, że chciał ujawnić prawdę, bo jest umierający i nie chce zabierać tej tajemnicy do grobu.

Świadectwo jest tak mocne, że trudno je w jakikolwiek sposób podważyć. Choć wciąż poza słowami nim nie ma na to dowodów, a po 28 latach nikt nie będzie tego ścigać (przepis o zwalczaniu korupcji w sporcie zaczął obowiązywać dużo później). W pamiętnej "niedzieli cudów" Legia zwyciężyła Wisłę w Krakowie 6:0 i wygrała ligę. PZPN po słynnych słowach Ryszarda Kuleszy ("cała Polska widziała") odebrał tytuł warszawskiej drużynie i przyznał go przy zielonym stoliku Lechowi Poznań.

Reklama

Lewandowski znowu strzela w LM - zobacz bramki!

Historia obrosła mchem, ale była symbolicznym wydarzeniem w tamtych czasach w polskiej piłce. Przez lata żaden z uczestników zdarzeń nie powiedział o tym tak wprost, jak Szeliga. A ze strony ówczesnych legionistów słyszałem choćby tak ekwilibrystyczne słowne wygibasy, jak: "Po prostu zapobiegliśmy sytuacji, w której inni mogli nas oszukać".

Było w tym zresztą sporo prawdy, bo ustawiane mecze były chlebem powszednim. Owszem, całkiem dobrze nasi piłkarze potrafili wówczas grać w piłkę (trzy lata później Legia dotarła do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, co dziś jest sytuacją niewyobrażalną), ale jeszcze ważniejsze były tzw. zdolności organizacyjne. Działaczy, sędziów, trenerów, ale także samych zawodników, którzy handlowali punktami na prawo i lewo.

"Skutki korupcji odczuwamy do dzisiaj"

Jak żartuje dziś jeden z trenerskich nestorów na temat właściciela czołowego wówczas klubu: "On im mecze kupował, a oni je sprzedawali..." Zdarzały się sytuacje, w których trener zbierał od zawodników daninę na sędziego, niósł ja do arbitra, ale z tej "pajdy", potrącał sobie "za drogę". I mnóstwo innych patologii. Opowieści z piłkarskiego życia wziętych wspominanych przy kieliszku w piłkarskim środowisku jest tak wiele, że starczyłoby na kilka opasłych tomów.

Bardzo dobrze się stało, że nawet po tak wielu latach ktoś z wewnątrz, bezpośrednio w to zamieszany powiedział jak było w 1993 roku. Młodsi kibice w żadnym wypadku nie mogą dać zwieść się iluzji, że oto ujawniono winowajców, złoczyńców i wszystko już jest jasne. Przeciwnie, to był system, handlowali i ustawiali mecze prawie wszyscy. Ci będący beneficjentami decyzji PZPN z 1993 roku także. I znów powołam się na trenera z tamtych czasów: "Gdyby chcieć polską piłkę wyczyścić, trzeba by nas wszystkich wsadzić do rakiety i wysłać w kosmos. Ale nie ma takich pojemnych statków powietrznych...".

Najgorsze w tym wszystkim jest to, poza moralnym aspektem i druzgocącym faktem, że przez lata kibice uczestniczyli w wielkiej mistyfikacji, jest to, że skutki sportowe tamtych czasów odczuwamy do dziś.

Czytaj całość na stronie Polsatu Sport 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy