Reklama

Reklama

PKO Ekstraklasa. Marcin Animucki dla Interii: Sytuacja jest bardzo trudna

- Tak jak większość przedsiębiorstw z branży eventowej zmagamy się z problemami. Kluby odcięte zostały od przychodów z dnia meczowego. Nie ma gastronomii, nie ma sprzedaży gadżetów, to wszystko odbija się na sytuacji finansowej klubów - mówi Interii Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy S.A.

Mimo pandemii Ekstraklasa radzi sobie jednak całkiem dobrze. Przede wszystkim środki ze sprzedaży praw telewizyjnych i marketingowych pozwalają klubom przejść przez trudny czas w miarę "suchą stopą".

Reklama

- Środki ze sprzedaży tych praw stanowią bazę stabilizującą. Przekazaliśmy z tego tytułu klubom już 225 milionów złotych. Rozliczyliśmy się z nimi za miesiące od lipca do października. Tutaj przepływy wyglądają całkiem dobrze. Cieszymy się bardzo, że wielu partnerów z nami pozostało i się nie odwróciło, choć przecież zmniejszyliśmy liczbę kolejek z 37 do 30. Mimo to, wpłaty pozostały na niezmienionym poziomie.

- Jest jeszcze kwestia wykorzystywania wsparcia rządowego, tarcza 1.0. Z niej, do klubów wpłynęło prawie 30 milionów złotych. Zobaczymy jak to będzie wyglądało przy tarczy 2.0. Jeżeli chodzi o samą spółkę Ekstraklasa S.A, to zanotowaliśmy wzrosty. W ostatnim raporcie finansowym, w czasie jeszcze przed pandemią mieliśmy wzrost przychodów o piętnaście procent - mówi nam Marcin Animucki.

Tymczasem Ekstraklasa wypływa na coraz szersze wody w kontekście pokazywania jej za granicą. Podpisano właśnie umowę na sprzedaż praw telewizyjnych do krajów Azji, Indonezji i Timoru Wschodniego. Ale to nie wszystko. Niebawem planowana jest kolejna ekspansja, a przypomnijmy polską Ekstraklasę w sezonie 2020/2021 można oglądać w 17 krajach.

- W ubiegłym tygodniu przedłużyliśmy umowy m.in. z nadawcami w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Otrzymaliśmy także pozwolenie na zmianę operatora na Bałkanach. Podpisaliśmy również umowę z olbrzymim partnerem, Grupą IMG Arena, na sprzedaż praw Ekstraklasy do bukmacherów na rynku międzynarodowym. Cały czas szukamy partnerstwa z innymi telewizjami zagranicznymi, które byłyby zainteresowane kupnem praw do Ekstraklasy z komentarzem, także w języku angielskim. Wszystkie mecze nadajemy w HD lub 4K, co ma bardzo duże znaczenie dla naszych partnerów - twierdzi Animucki.

Więcej aktualności sportowych znajdziesz na sport.interia.pl Kliknij!

Dowiedz się więcej na temat: Marcin Animucki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama