Reklama

Reklama

Wychowankowie Legii i Lecha na mapie Europy

35 wychowanków Legii Warszawa i 29 Lecha Poznań gra w najwyższych klasach rozgrywkowych 31 najlepszych lig w Europie. Polskie kluby wyprzedzają pod tym względem takie potęgi jak Bayern Monachium, Romę, czy Villarreal. Ale...

Najnowszy raport CIES Football Observatory dotyczy wychowanków. Według definicji UEFA wychowanek klubu to zawodnik, który grał w nim co najmniej trzy lata między 15. a 21. rokiem życia. Potem mógł odejść do innego zespołu. Najwięcej takich wychował Ajax Amsterdam. Aż 81 jego wychowanków gra w najwyższych klasach rozgrywkowych w topowych 31 ligach Europy. Holenderski klub wyprzedza Szachtar Donieck (75 wychowanków), Sporting Lizbona, Dynamo Kijów i Dinamo Zagrzeb (po 70).

Na 30. pozycji w zestawieniu jest Legia Warszawa. Ex Equo z Manchesterem City. Po 37 wychowanków obu klubów gra w 31 ligach europejskich. Manchester United i Chelsea wychowały po 35 takich graczy, Monaco o jednego mniej.

Reklama

Na 50. pozycji pojawia się Lech Poznań, który wychował 29 zawodników, tyle samo co Atletico Madryt i więcej od Bayernu Monachium (28).

Wychowankowie Lecha w top 5 lig Europy

CIES sklasyfikował też kluby jeśli chodzi o wychowanków dostarczonych do pięciu najmocniejszych lig Europy (angielskiej hiszpańskiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej). W tym zestawieniu najlepsze są Real Madryt i Barcelona - po 42 graczy. Trzeci Olympique Lyon wychował 32. W tym rankingu Bayern zdecydowanie wyprzedza polskie kluby (19). Lech do najlepszych pięciu lig na kontynencie wychował sześciu piłkarzy. Legia w ogóle nie pojawia się w zestawieniu.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje