Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Jeżeli masz ochotę nauczyć się czegoś nowego, to rozpoczęcie przygody z jazdą konną jest rewelacyjnym pomysłem! Naukę jazdy konnej może zacząć praktycznie każdy i w każdym wieku - wystarczy tylko zapisać się na swoją pierwszą lekcję jazdy konnej - przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkółki dla siebie.

Zanim udasz się na pierwszą jazdę konną, koniecznie umów się na dogodny dla Ciebie termin /.

Jak wygląda nauka jazdy konnej?

Nauka jazdy konnej zaczyna się od jazdy na lonży pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Lonża jest to kilkumetrowy sznurek, który przypina się do ogłowia znajdującego się na głowie konia, a drugi koniec trzyma osoba prowadząca zajęcia. Dzięki temu, instruktor ma pełną kontrolę nad zwierzęciem, a my możemy bez obaw skupić się na wykonywaniu zadanych poleceń.

Pierwsze ćwiczenia na koniu mają za zadanie znaleźć i wypracować równowagę jeźdźca, a także jego pewność siebie. Z każdą kolejną jazdą będziesz poznawać tajniki jeździectwa, jednak należy pamiętać, że każdy uczy się w indywidualnym tempie, dlatego też skup się na wykonywaniu poleceń i nie próbuj wyprzedzać procesu nauki.

Nie zdziw się też, jeżeli przed lekcją będziesz poproszony o podpisanie zgody na naukę jazdy konnej/.

Nauka jazdy konnej dla dzieci

Każdy może rozpocząć naukę jazdy konnej, jednak w jazdach dla dzieci należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim, stajnia oferująca naukę jazdy konnej dla dzieci powinna dysponować kucami, które mają o wiele mniejsze gabaryty niż konie dużych ras, a tym samym są lepiej dopasowane do wzrostu i wagi młodego jeźdźca.

Jazda konna wpływa na rozwój mięśni i wytrzymałości u dzieci, jednak jazda na zbyt dużym koniu jest dla dzieci niewygodna, a nawet może bywać niebezpieczna. Najmniejsze dzieci powinny uczyć się na niewielkich koniach i kucach, by w przyszłości nie miały problemu ze stawami, które mogą ulec zdeformowaniu, po długotrwałej jeździe na zbyt dużym (szerokim) koniu.

Pierwsza jazda konna

Zanim udasz się na pierwszą jazdę konną, koniecznie umów się na dogodny dla Ciebie termin - niewiele jest szkółek jeździeckich, które przyjmą osobę na jazdę "z marszu". Zapisując się na zajęcia koniecznie zaznacz, że nigdy wcześniej nie jeździłeś - pozwoli to instruktorowi na dobranie odpowiedniego konia dla osoby początkującej, który będzie spokojny i opanowany.

Nie zdziw się też, jeżeli przed lekcją będziesz poproszony o podpisanie zgody na naukę jazdy konnej. Przygoda z końskiego grzbietu jest niesamowitym doznaniem, jednak należy mieć na uwadze fakt, że jest to sport, w którym istnieje wysokie ryzyko kontuzji. Mimo, że szkółki jeździeckie starają się zapewnić bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie, to musimy mieć świadomość pracy z żywym i myślącym zwierzęciem.

Gdzie udać się na pierwszą jazdę konną?

Na swoją pierwszą lekcję należy udać się do ośrodka specjalizującego się w nauce jazdy konnej dla dzieci i dorosłych. Nauka jazdy konnej to złożony proces i nie każdy ośrodek ma warunki to przeprowadzenia zajęć.

Zanim padnie decyzja na jazdę w danym ośrodku, to warto jest wybrać się na oględziny obiektu. Zwróć uwagę czy konie są wypuszczone na dwór, czy cały dzień spędzają w boksie. Jeżeli są na dworze, to w jakich warunkach? Mają zapewnione pożywienie (siano/trawa) czy raczej stoją bezczynnie w błocie? Czy konie, które obserwujesz mają widoczne żebra czy wyglądają na zdrowe i dobrze odżywione? Koniecznie zwróć uwagę na czystość ośrodka, czy jest czysto i schludnie, a może wszędzie znajdują się porozrzucane przedmioty? Są to podstawowe zagadnienia, na które może zwrócić uwagę nawet laik. Bardzo ważne jest, by stajnia dbała o konia i jego potrzeby. Warto jest wybierać ośrodki, które zapewniają bardzo dobre warunki bytowe dla koni, dbają o ich komfort pracy oraz bezpieczeństwo.

Dobra szkółka jeździecka powinna dysponować również ogrodzonym i placem do jazdy, a najlepiej by było, gdyby znajdowała się również na jej terenie hala lub lonżownik, które zapewniają możliwość jazdy konnej w każdych warunkach atmosferycznych.

Jak zacząć jeździć konno?

Pamiętaj, że wsiadając na konia zawsze powinniśmy mieć kask na głowie/.

Nauka jazdy konnej zaczyna się tuż po podjęciu decyzji o zaczęciu przygody w siodle! Pamiętaj, że nawet w wieku dorosłym nie jest za późno na start.

Znajdź ośrodek w okolicy, który oferuje naukę jazdy konnej, sprawdź warunki i zapisz się na naukę jazdy na lonży.

Następnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniego sprzętu, by na lekcjach było nam wygodnie i nic nie krępowało naszych ruchów. Przede wszystkim warto zadbać o specjalne buty do jazdy konnej. Nie mogą być to żadne klapki, balerinki czy ciężkie trapery. Profesjonalne buty do jazdy nazywamy sztybletami (buty krótkie) lub oficerkami (buty długie), jednak nie musisz od razu ich kupować. Na pierwsze kilka zajęć możesz założyć buty o dość gładkiej podeszwie, najlepiej z delikatnym obcasem, jednak trampki też powinny zdać egzamin.

Jeździec powinien być ubrany w bryczesy - są to specjalne spodnie do jazdy konnej pozbawione szwów po wewnętrznej stronie nogi oraz z silikonowym lub skórzanym lejem, który pomaga utrzymać pozycję w siodle. Opanowanie podstaw jazdy konnej możesz rozpocząć w legginsach, lub innych rozciągliwych i przyjemnych spodniach, koniecznie z długimi nogawkami! Jeżeli po kilku jazdach postanowisz kontynuować przygodę z jazdą konną, to warto będzie zaopatrzyć się w wygodne spodnie do jazdy konnej.

Pamiętaj, że wsiadając na konia zawsze powinniśmy mieć kask na głowie! Kask jeździecki możesz zakupić w dowolnym sklepie jeździeckim, unikaj innych rodzajów kasków, np. rowerowych czy narciarskich. Może okazać się, że nie musisz od razu kupować ochronnego okrycia głowy - umawiając się na jazdę zapytaj, czy na terenie stajni istnieje możliwość wypożyczenia kasku do jazdy konnej.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup własnego osprzętu, to najlepiej jest zrobić zakupy w sklepie jeździeckim. Stacjonarny sklep jeździecki czy też sklep jeździecki online wyposażony jest w różnego rodzaju osprzęt dla konia i dla jeźdźca, w którym zakupisz bezpieczny i specjalistyczny sprzęt. Ze względu na ryzyko kontuzji w tym sporcie, warto jest zainwestować w wysokiej jakości sprzęt jeździecki w atrakcyjnych cenach. Poszukaj sklepu jeździeckiego w swoim mieście lub zdecyduj się na zakupy w sklepie internetowym.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt jeździecki, sprawdź ofertę sklepu jeździeckiego Equishop na www.equishop.com. Wyposażysz się tam w cały niezbędny sprzęt do jazdy konnej - zarówno w odzież dla jeźdźca jak i sprzęt dla konia. Fachowi doradcy dopasują sprzęt idealny zarówno dla początkującego jeźdźca, jak i doświadczonego profesjonalisty.

Ile trwa nauka jazdy konnej?

Pierwsze lekcje nauki jazdy konnej trwają zazwyczaj pół godziny. Z biegiem czasu nabierzemy kondycję fizyczną i jazdy będą mogły być coraz dłuższe.

Pierwsze ćwiczenia na lonży są dość wymagające i męczące, dlatego 30 minut na początek to odpowiedni czas jazdy.

Lekcje jazdy konnej

 • Ile czasu zajmuje nauka jazdy na koniu?

Nauka jazdy konnej to wieloletni proces, a jeździectwa można się uczyć całe życie, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze jest, by każdy robił postępy we własnym tempie, nieustannie czerpiąc radość z jazdy.

 • Czy jazda na koniu jest trudna?

Jazda konna, tak samo każdy inny rodzaj sportu, jest dość wymagająca. W jeździectwie najtrudniejszy jest proces porozumienia z koniem i opanowanie podstawowych pojęć na temat jego psychiki.

 • Jak szybko nauczyć się jeździć na koniu?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi! Każdy przyswaja nowe wiadomości i umiejętności w innym tempie, ważną rolę odgrywa również poziom wysportowania i kondycja fizyczna danej osoby. Niektórzy samodzielną jazdę rozpoczynają po kilku pierwszych jazdach na lonży, innym ten proces zajmuje kilka tygodni, a nawet miesięcy. Najważniejsza jest systematyczność. Jeżeli będziemy jeździć przynajmniej raz w tygodniu, to efekty będziemy mogli zobaczyć dość szybko.

 • Ile kosztuje nauka jazdy konnej?

W zależności od regionu, w którym znajduje się stajnia, pierwsza lekcja jazdy może kosztować od 50 zł do nawet 150 zł. Większość szkółek oferuje karnety w promocyjnych cenach.

 • Co się robi na pierwszej lekcji jazdy konnej?

Pierwsza lekcja jazdy konnej to zapoznanie się z koniem i podstawowym sprzętem jeździeckim. Ćwiczenia na początku skupiają się na nabraniu pewności siebie w siodle i wyćwiczeniu równowagi.

 • Ile kosztują lekcje jazdy konnej?

Lekcje jazdy konnej mogą kosztować od 50 zł do 150 zł, w niektórych rejonach Polski te ceny są dużo wyższe. Na pewno profesjonalny trening sportowy opiewa na wyższą kwotę niż pierwsza lekcja jazdy konnej, Wszystko uzależnione jest od poziomu zaawansowania naszej jazdy.

 • Jakie są etapy nauki jazdy konnej?

Na początku jeździmy na lonży, a konie są pod kontrolą instruktora. Następnym krokiem jest nauka samodzielnej jazdy i jazdy grupowe. Po opanowaniu samodzielnej jazdy w trzech podstawowych chodach (stęp, kłus, galop) możemy przystąpić do nauki jazdy przez drązki i pokonywania niewielkich przeszkód. Kiedy instruktor stwierdzi, że mamy pełne panowanie nad koniem możemy wyjechać w pierwszy teren, a także wziąć udział w odznakach i zawodach jeździeckich.

 • Ile czasu potrzeba aby nauczyć się jeździć konno?

Jeździectwo jest to rodzaj sportu, którego uczymy się przez całe życie. Konie są zwierzętami, które mają własne zdanie, dlatego każda sytuacja może nas zaskoczyć, bez znaczenie, jaki jest nasz poziom zaawansowania.

 • Ile razy w tygodniu powinno się jeździć konno?

Szkółki zazwyczaj nie narzucają ilości lekcji w trakcie tygodnia czy miesiąca, jeżeli jednak chcemy szybko zobaczyć efekty naszej jazdy, to powinniśmy jeździć przynajmniej raz w tygodniu.

 • Ile kosztuje jazda konna miesięcznie?

Większość szkółek oferuje karnety miesięczne na naukę jazdy. Ich ceny zaczynają się od 200 zł za miesiąc, a sięgać mogą kwoty powyżej 1000 zł.

 • Jak wyglądają pierwsze lekcje jazdy konnej?

Pierwsze lekcje jazdy konnej są indywidualne, odbywają się na lonży, czyli długim sznurku, który jest przypięty do konie, a jego drugą część trzyma instruktor. Konie, na których prowadzone są pierwsze zajęcia z jazdy są spokojne i odpowiednio wyszkolone do tego, by nosić na grzbiecie amatorów jeździectwa.

 • Jak się nazywają rzeczy dla konia?

Podstawowe wyposażanie dla konia to ogłowie wraz z wodzami, które znajdują się na głowie konia. Siedzimy na siodle, pod którym znajduje się czaprak/potnik. Ma on za zadanie wchłaniać pot konia. Siodło zapięte jest pod brzuchem konia za pomocą popręgu, który zapobiega zsuwaniu się całości. Siadając na konia wkładamy nogi do strzemion, które przypięte są do siodła za pomocą puślisk. Często na nogach konia znajdują się również ochraniacze.

Artykuł sponsorowany

.

Zobacz także

Sportowym okiem