Puchar Anglii: Manchester City - Port Vale FC 4-1 (2-1)

4 stycznia na Etihad Stadium odbyło się starcie rozgrywek o Puchar Anglii pomiędzy drużynami Manchesteru City a Port Vale. Spotkanie zakończyło się w regulaminowym czasie zwycięstwem Manchesteru City 4-1, który wywalczył awans. Na stadionie stawiło się 52,433 widzów.

T. Pope 35'

Drużyny nie spotykały się na boisku zbyt często. Na sześć meczów zespół Port Vale wygrał trzy razy i tyle samo razy przegrywał. Żadne spotkanie nie zakończyło się remisem.

Na pierwszą bramkę meczu trzeba było trochę poczekać. Po nieciekawym początku meczu zawodnicy Manchesteru City (”Obywatele”) nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W 19. minucie bramkę zdobył Ołeksandr Zinczenko. Asystę zaliczył Ilkay Guendogan.

Niedługo później Tom Pope wywołał eksplozję radości wśród kibiców Port Vale, strzelając gola w 35. minucie pojedynku. To już czwarte trafienie tego piłkarz w sezonie. Przy strzeleniu gola pomagał David Amoo.

Zawodnicy gospodarzy szybko odpowiedzieli zdobyciem bramki. W 42. minucie Sergio Aguero dał prowadzenie swojej jedenastce. Asystę przy golu zanotował Philip Foden.

Po przerwie rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W 58. minucie na listę strzelców wpisał się Taylor Harwood-Bellis. Bramka padła po podaniu Johna Stonesa.

Chwilę później trener Port Vale postanowił wpuścić trochę wiecej świeżości w linię pomocy i w 61. minucie zastąpił zmęczonego Jake'a Taylora. Na boisko wszedł Will Atkinson, który miał za zadanie wprowadzić nieco spokoju w środku boiska. W tej samej minucie Scott Burgess zastąpił Toma Conlona.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Manchesteru City w 76. minucie spotkania, gdy Philip Foden zdobył czwartą bramkę. Przy zdobyciu bramki pomógł Angeliño.

W 77. minucie Bernardo Silva został zmieniony przez Riyada Mahreza, a za Ilkaya Guendogana wszedł na boisko Thomas Doyle, co miało wzmocnić jedenastkę Manchesteru City. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Toma Popego na Marka Cullena. Do końca meczu rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 4-1.

Leon Legge
 58′ Taylor Harwood-Bellis
Nathan Smith
John Stones
David Amoo
77′ Bernardo Silva
Scott Burgess61′
 76′ Philip Foden
Luke Joyce
David Silva
Christian Alexis Montaño Castillo
77′ Ilkay Guendogan
Jake Taylor61′
 19′ Ołeksandr Zinczenko
David Worrall
 42′ Sergio Aguero
Will Atkinson61′
77′ Thomas Doyle
Rhys Browne
Gabriel Jesus
Tom Conlon61′
77′ Riyad Mahrez
Richie Bennett
Raheem Sterling
Mark Cullen79′

Drużyna ”Obywateli” zdominowała rywali na boisku. Przeprowadziła o wiele więcej groźnych ataków na bramkę przeciwników, oddała 11 celnych strzałów.

Arbiter nie pokazał żadnych kartek, mimo zdarzających się fauli.

Jedenastka Manchesteru City w drugiej połowie dokonała dwóch zmian. Natomiast zespół gości w drugiej połowie wykorzystał wszystkie zmiany.