Liga angielska - 42. kolejka Championship: Leeds United - Stoke City FC 5-0 (1-0)

W spotkaniu 42. kolejki angielskiej Championship, które rozegrane zostało 9 lipca, zespół Leeds United wysoko wygrał ze Stoke City 5-0 (1-0). Starcie odbyło się na Elland Road.

P. Bamford 90'

Występujące tu zespoły w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 56 razy. Jedenastka Leeds United (”Pawie”) wygrała aż 28 razy, zremisowała 11, a przegrała tylko 17.

Od początku spotkania niewiele się działo na boisku. Można powiedzieć, że jednym z ważniejszych wydarzeń w pierwszych minutach meczu było ukaranie zawodnika kartką. Jedyną kartkę w pierwszej połowie arbiter pokazał Benowi White'owi z drużyny gospodarzy. Była to czwarta minuta meczu.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników Leeds United w 45. minucie spotkania, gdy Mateusz Klich zdobył z karnego pierwszą bramkę. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego szóste trafienie w sezonie.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny ”Pawii”.

Trener ”Pawii” postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 46. minucie na plac gry wszedł Hernandez Pablo, a murawę opuścił Tyler Roberts. Hernandez Pablo nie zawiódł oczekiwań i pokonał bramkarza przeciwników strzelając jednego gola. Była to już jego siódma bramka w tegorocznych rozgrywkach. Na drugą połowę jedenastka Stoke City wyszła w zmienionym składzie, za Nathana Collinsa wszedł James Chester.

Prawie natychmiast Hélder Costa wywołał eksplozję radości wśród kibiców ”Pawii”, strzelając kolejnego gola w 47. minucie pojedynku. Przy strzeleniu gola asystował Stuart Dallas.

W 50. minucie sędzia przyznał kartkę Stuartowi Dallasowi z ”Pawii”.

Po przerwie rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W 57. minucie celnym strzałem popisał się Liam Cooper. Sytuację bramkową stworzył Hernandez Pablo.

Arbiter pokazał żółte kartki zawodnikom Stoke City: Brunonowi Martinsowi w 59. i Jordanowi Cousinsowi w 60. minucie. Trener Stoke City wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Lee Gregory'ego. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy 16 razy i ma na koncie cztery zdobyte bramki. Murawę musiał opuścić Tyrese Campbell. W 62. minucie Sam Vokes zastąpił Mame'a Dioufa.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników Leeds United w 72. minucie spotkania, gdy Hernandez Pablo zdobył czwartą bramkę. To już siódme trafienie tego piłkarz w sezonie. Asystę przy golu zanotował Hélder Costa.

Między 75. a 84. minutą, boisko opuścili ”Pawie”: Stuart Dallas, Mateusz Klich, Jack Harrison, Liam Cooper, na ich miejsce weszli: Barry Douglas, Jamie Shackleton, Ezgjan Alioski, Gaetano Berardi. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce Nicka Powella, Sam Clucasa zajęli: Lasse Sørensen, Jordan Thompson.

W ostatnich minutach spotkania na murawie stadionu emocje piłkarzy dorównywały tym na trybunach. W doliczonej trzeciej minucie starcia wynik ustalił Patrick Bamford. Bramka padła po podaniu Luke'a Aylinga.

Do końca pojedynku rezultat nie uległ zmianie. Mecz zakończył się wynikiem 5-0.

Danny Batth
 57′ 84′ Liam Cooper
Nathan Michael Collins46′
4′ Ben White
Bruno Martins Indi59′
50′ 75′ Stuart Dallas
Tom Smith
78′ Jack Harrison
Sam Clucas82′
 45′ (k.) 78′ Mateusz Klich
Jordan Cousins60′
Kalvin Phillips
James McClean
 90′ Patrick Bamford
Nick Powell75′
 47′ . Helder Costa
Sam Vokes62′
46′ Tyler Roberts
Tyrese Campbell61′
Kamil Miazek
Adam Davies
84′ Gaetano Berardi
James Chester46′
75′ Barry Douglas
Liam Lindsay
Pascal Struijk
Stephen Ward
46′  72′ Hernandez Dominguez Pablo
Thomas Ince
78′ Jamie Shackleton
Lasse Sørensen75′
Jordan Stevens
Jordan Thompson82′
78′ Ezgjan Alioski
Mame Biram Diouf62′
Ian Carlo Poveda-Ocampo
Lee Gregory61′

Drużyna ”Pawii” zdominowała rywali na boisku. Przeprowadziła o wiele więcej groźnych ataków na bramkę przeciwników, oddała 11 celnych strzałów. Wyjątkowa nieporadność napastników Stoke City była aż nadto widoczna. W ciągu 90 minut meczu nie oddali żadnego celnego strzału.

Piłkarze obu drużyn otrzymali po dwie żółte kartki.

Jedni i drudzy wymienili po pięciu zawodników w drugiej połowie.