Liga angielska - 0. kolejka Championship: Aston Villa FC - West Bromwich Albion FC 2-1 (0-1)

W spotkaniu rozgrywek angielskiej Championship, które rozegrane zostało 11 maja, drużyna Aston Villa wygrała z WBA 2-1 (0-1). Mecz na Villa Park w Birminghamie obejrzało 40 754 widzów.

D. Gayle 16'

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 115 pojedynków drużyna Aston Villa (”The Villans”) wygrała 48 razy i zanotowała 38 porażek oraz 29 remisów.

Na pierwszą bramkę meczu trzeba było trochę poczekać. Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy WBA (”The Baggies”) w 16. minucie spotkania, gdy Dwight Gayle strzelił pierwszego gola. Zawodnik ten strzela jak na zawołanie. To już jego dwudzieste czwarte trafienie w sezonie.

Jedyną żółtą kartkę w pierwszej połowie sędzia pokazał Masonowi Holgate'owi z drużyny gości. Była to 33. minuta pojedynku. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem zespołu ”The Baggies”.

Na drugą połowę drużyna WBA wyszła w zmienionym składzie, za Craiga Dawsona wszedł Tyrone Mears. Arbiter przyznał żółte kartki zawodnikom WBA: Ahmedowi Hegaziemu w 48. i Dwightowi Gayle'owi w 62. minucie.

Kibice ”The Baggies” nie mogli już doczekać się wprowadzenia Jacoba Murphy'ego. W bieżącym sezonie ten pomocnik wchodził już jako rezerwowy pięć razy i ma na koncie dwie zdobyte bramki. Murawę musiał opuścić Matt Phillips. W 67. minucie za Glenna Whelana wszedł Conor Hourihane. Trener ”The Villans” postanowił zagrać agresywniej. W tej samej minucie zmienił pomocnika Alberta Adomaha i na pole gry wprowadził napastnika Andre'a Greena, który w bieżącym sezonie ma na koncie jedną bramkę. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Nie mylił się, jego drużyny zdołały strzelić gola i wygrać spotkanie.

Piłkarze gospodarzy otrząsnęli się z chwilowego letargu. Ruszyli do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Ich wysiłki przyniosły efekt. W 75. minucie Conor Hourihane wyrównał wynik meczu. To już ósme trafienie tego zawodnika w sezonie. Przy strzeleniu gola pomagał Jack Grealish.

Na 13 minut przed zakończeniem meczu żółtą kartką został ukarany Kieran Gibbs, piłkarz WBA.

Niedługo po stracie bramki drużyna gospodarzy objęła prowadzenie. W 79. minucie na listę strzelców wpisał się Kevin Bakumo-Abraham. Można się było tego spodziewać, w tym sezonie jest naprawdę skuteczny i wielokrotnie trafiał do siatki rywali. Ma już na swoim koncie 26 strzelonych goli.

Na pięć minut przed zakończeniem spotkania w zespole WBA doszło do zmiany. James Morrison wszedł za Stefana Johansena. W 88. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną dostał Dwight Gayle z zespołu gości i musiał opuścić boisko. Wcześniejszą kartkę ten zawodnik dostał w 62. minucie. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry w drużynie Aston Villa doszło do zmiany. Jonathan Kodjia wszedł za Anwara El Ghaziego.

Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się rezultatem 2-1.

Ahmed Hegazi48′
67′ Albert Adomah
Mason Holgate33′
Jack Grealish
Matt Phillips66′
John McGinn
Chris Brunt
67′ Glenn Whelan
Stefan Marius Johansen85′
 79′ (k.) Tamy Abraham
Jay Rodriguez
90′ Anwar El Ghazi
Dwight Gayle  16′ 62′ 88′
Lovre Kalinić
Jonathan Bond
Kortney Hause
Tyrone Mears46′
67′  75′ Conor Hourihane
Conor Townsend
Mile Jedinak
Sam Field
Keinan Davis
Jefferson Montero
67′ Andre Green
James Morrison85′
90′ Jonathan Kodjia
Jacob Murphy66′

Zespół Aston Villa zdominował rywali na boisku. Przeprowadził o wiele więcej groźnych ataków na bramkę przeciwników, oddał siedem celnych strzałów.

Zespół WBA zagrał bardzo agresywnie, co niestety przełożyło się na dużą liczbę fauli. Arbiter starał się panować nad sytuacją i chętnie wyciągał kolorowe kartoniki, niestety nawet to nie ochłodziło rozgrzanych głów zawodników. Sędzia nie ukarał piłkarzy gospodarzy żadną kartką, natomiast zawodnikom WBA wręczył cztery żółte i jedną czerwoną.

Obie drużyny wykorzystały wszystkie zmiany w drugiej połowie.