"Zorro" czaruje w Kielcach

Trzy gole, osiem asyst i tytuł gracza meczu - tak wyglądał debiut słoweńskiego rozgrywającego Urosza Zormana w barwach Vive Targów Kielce. Nowy nabytek mistrzów Polski oczarował kibiców w meczu z MMTS Kwidzyn.

Debiut "Zorro",jak Zormana ochrzcili kieleccy kibice, był wydarzeniem 16. kolejki PGNiG Superligi mężczyzn. Ważniejsze od statystyk meczowych Słoweńca było jednak to, co pokazywał przez trzy kwadranse pobytu na boisku. Niekonwencjonalne i błyskawiczne podania, wypracowywanie sytuacji kolegom, lekkość poruszania się i pewność rzutu - tym wszystkim zaczarował widzów nadając mistrzom Polski nową jakość prowadzenia gry.

- Superkreator. Jak sam nie rzuca, to podaje. Całkowicie podporządkowany dobru zespołu - chwalił go kolega z drużyny Rafał Gliński. - Trochę rzeczywiście potrafi - nie krył podziwu Mateusz Zaremba. - Mieliśmy z nim dopiero dwa treningi i mecz, jak się do niego dopasujemy, to nasza gra będzie dużo ciekawsza - dodał kielecki rozgrywający.

Zarembę i jego kolegów czeka teraz niełatwe zadanie nauczenia się gry z Zormanem, nadążania za jego sposobem prowadzenia gry.

W niedzielę w meczu z MMTS Kwidzyn Słoweniec zadziwiał między innymi 15-metrowymi(!) podaniami do kołowych ze środka boiska, robieniem miejsca dla rozgrywających i podawaniem piłki do - nawet minimalnie lepiej ustawionych - kolegów, i to w sytuacjach, gdy bez problemów mógł sam rzucać. W Kielcach żałują jedynie, że Zorman nie będzie mógł wspomóc klubu w obecnym sezonie Ligi Mistrzów - do Vive Targów Kielce trafił bowiem z Celje Pivovarna Laśko, grupowego rywala mistrzów Polski, z którym zagrają 19 lutego na wyjeździe.

Wygrana kielczan z Kwidzynem była do przewidzenia, nawet gdyby gospodarze musieli sobie radzić bez Zormana. MMTS 500-km trasę do Kielc pokonał w dniu meczu. Przyjechał bez trzech podstawowych graczy: Dmitrija Marguna, Marcina Markuszewskiego i Roberta Orzechowskiego. A w trakcie meczu kontuzji nabawili się Przemysław Rosiak i Michał Adamuszek. W tej sytuacji za plus należy uznać, że wicemistrzowie Polski w I połowie jeszcze stawiali opór niwelując przewagę kielczan z dziewięciu goli (16-7 w 23. minucie) do czterech w przerwie. Potem zwyczajnie zaczynało im brakować sił i przegrali bardzo wysoko 23-38.

Kielczanie utrzymali prowadzenie w tabeli z przewagą dwóch punktów nad płocką Wisłą. W innym niedzielnym spotkaniu Nielba Wągrowiec pokonała Chrobrego Głogów 36-29.