Reklama

Reklama

"Złote kolce" dla Włodarczyk i Małachowskiego

Zwycięzcami 41. rankingu "Złote Kolce" redakcji "Sport" i PZLA na najlepszych lekkoatletów 2010 roku zostali, podobnie jak w poprzedniej edycji, Anita Włodarczyk (niestowarzyszona) i Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław).

Włodarczyk, rekordzistka świata i brązowa medalistka mistrzostw Europy w rzucie młotem, wyprzedziła tyczkarkę Annę Rogowską (SKLA Sopot) i siedmioboistkę Karolinę Tymińską (ZLKL Zielona Góra).

Reklama

Za Małachowskim, mistrzem Europy w rzucie dyskiem, uplasowali się medaliści z Barcelony: srebrny w pchnięciu kulą Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) i złoty w biegu na 800 m Marcin Lewandowski (WKS SL Zawisza Bydgoszcz).

- Do klasyfikacji challenge'u liczą się punkty, które przyznawane są zawodniczkom i zawodnikom za czołowe miejsca w najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za wartościowe wyniki - wyjaśniła regulaminowe zasady Monika Kania-Robak, czuwająca nad prawidłowością obliczeń.

Największą liczbę punktów - 900 można uzyskać za złoty medal olimpijski. Mistrzostwo świata to 500 punktów, a Europy - 300. W zawodach halowych lekkoatleci otrzymują nieco mniejsze bonusy, np. za mistrzostwo świata 200 punktów.

Triumfatorami pierwszej edycji rankingu w roku 1970 była rekordzistka świata w biegu na 100 m przez płotki Teresa Sukniewicz oraz halowy mistrz Europy na 1500 m Henryk Szordykowski.

Potem w gronie kobiet nastąpiła zwycięska seria Ireny Szewińskiej, która aż siedem razy zajmowała pierwsze miejsce (1971-1977). Również siedmiokrotnie poszedł po "Złote kolce" Robert Korzeniowski (1990, 1996-97, 2000, 2002-04). Sześciokrotnie zwyciężał Artur Partyka, w tym pięć lat z rzędu (1991-95, 1998).

We wtorek w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie nagrody otrzymali także za niespodziankę roku - skoczkini w dal Anna Jagaciak oraz najlepszego trenera Witolda Suskiego, którego podopiecznym jest m.in. Małachowski. Wyróżnienia w tej kategorii dostali Tomasz Lewandowski (brat i szkoleniowiec Marcina) i Krzysztof Kaliszewski (trener Włodarczyk i Szymona Ziółkowskiego).

Ponadto medaliści mistrzostw Europy w Barcelonie odebrali nagrody finansowe. Złoty medal wyceniono na 20 tys. złotych, srebrny na 15 tys., a brązowy na 10 tys. Uczestniczki brązowej sztafety 4x100 m otrzymały po 8 tys.

Najlepsi lekkoatleci 41. rankingu PZLA i redakcji "Sport" - "Złote kolce 2010"

(kluby odnoszą się do roku 2010):

kobiety

1. Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań) 1050 pkt

2. Anna Rogowska (SKLA Sopot) 592

3. Karolina Tymińska (ZLKL Zielona Góra) 520

4. Joanna Wiśniewska (LKS Polkowice) 474

5. Weronika Wedler (AZS AWF Wrocław) 415

6. Sylwia Ejdys (WKS Śląsk Wrocław) 391

7. Wioletta Frankiewicz (AZS AWF Kraków) 390

8. Małgorzata Trybańska (Warszawianka) 374

9. Marika Popowicz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 310

10. Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo) 225

mężczyźni

1. Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) 1276

2. Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) 1220

3. Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 992

4. Adam Kszczot (RKS Łódź) 815

5. Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków) 580

6. Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin) 506

7. Łukasz Michalski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 500

8. Artur Noga (Warszawianka) 496

9. Tomasz Szymkowiak (Orkan Września) 440

10. Mateusz Demczyszak (WKS Śląsk Wrocław) 368

Zdobywcy "Złotych Kolców":

1970 - Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski

1971 - Irena Szewińska i Władysław Komar

1972 - Szewińska i Komar

1973 - Szewińska i Bronisław Malinowski

1974 - Szewińska i Malinowski

1975 - Szewińska i Władysław Kozakiewicz

1976 - Szewińska i Jacek Wszoła

1977 - Szewińska i Kozakiewicz

1978 - Grażyna Rabsztyn i Jan Ornoch

1979 - Rabsztyn i Marian Woronin

1980 - Rabsztyn i Kozakiewicz

1981 - Małgorzata Nowakowa i Bogusław Mamiński

1982 - Lucyna Kałkowa i Janusz Trzepizur

1983 - Kałkowa i Zdzisław Hoffmann

1984 - Kałkowa i Bogusław Mamiński

1985 - Genowefa Błaszakowa i Woronin

1986 - Ewa Kasprzyk i Krzysztof Krawczyk

1987 - Kasprzyk i Woronin

1988 - Agata Karczmarek i Zdzisław Szlapkin

1989 - Małgorzata Rydz i Tomasz Nagórka

1990 - Wanda Panfil i Robert Korzeniowski

1991 - Panfil i Artur Partyka

1992 - Rydz i Partyka

1993 - Urszula Włodarczyk i Partyka

1994 - Włodarczyk i Partyka

1995 - Małgorzata Sobańska i Partyka

1996 - Włodarczyk i Korzeniowski

1997 - Włodarczyk i Korzeniowski

1998 - Włodarczyk i Partyka

1999 - Krystyna Zabawska i Marcin Urbaś

2000 - Kamila Skolimowska i Korzeniowski

2001 - Monika Pyrek i Szymon Ziółkowski

2002 - Skolimowska i Korzeniowski

2003 - Pyrek i Korzeniowski

2004 - Anna Rogowska i Korzeniowski

2005 - Pyrek i Ziółkowski

2006 - Pyrek i Daniel Dąbrowski

2007 - Anna Jesień i Marek Plawgo

2008 - Pyrek i Tomasz Majewski

2009 - Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski

2010 - Włodarczyk i Małachowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje