Reklama

Reklama

Ziółkowski: Ostudźmy nasze nadzieje

Wszyscy w polskiej ekipie czekają podekscytowani na sobotni występ w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Berlinie złotego medalisty olimpijskiego w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego (AZS AWF Warszawa).

Emocje próbuje studzić mistrz olimpijski z Sydney (2000) w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.

"Wszyscy mówimy już o finale, a najpierw dajmy Tomkowi szansę na przebrnięcie przez eliminacje. Wiem, że wszyscy już rozdali medale i Tomek jest mistrzem świata; ale sport jest zawsze sportem i nie takim zawodnikom zdarzały się wpadki. Ostudźmy trochę nasze nadzieje i poczekajmy" - powiedział zawodnik AZS Poznań.

Zaznaczył jednocześnie, że finał na pewno będzie oglądał. "Nie wiem jeszcze czy na stadionie, czy w pokoju, ale to obowiązkowy punkt sobotniego dnia".

Reklama

W czwartek, na zakończenie obrad 47. Kongresu IAAF, Ziółkowski został wybrany do Komisji Zawodniczej. Przyznał, że nie był zaskoczony tą informacją, która zastała go na lotnisku w Warszawie.

"Wiedziałem o tym już prawie od dwóch miesięcy. Sprawa wyszła trochę dziwnie, bo zasadniczo wybory miały być podczas mistrzostw świata w Berlinie. Termin zgłoszeń mijał 1 czerwca i do tego czasu na liście znalazło się sześciu zawodników, tylu, ile było wolnych miejsc" - wyjaśnił.

Od czego chce zacząć? "Zadania będą bardzo poważne. Najpierw muszę zmierzyć się z tym, jakie mam w ogóle możliwości wpływania na cokolwiek. Muszę dokładnie poznać strukturę" - zapowiedział.

Pomóc ma mu w tym jego kolega z rzutni, mistrz olimpijski z Aten Japończyk Koji Murofushi, który do Berlina nie przyjechał.

"Zachował się nieładnie, ale ja już znajdę sposób, żeby się z nim skontaktować" - dodał Ziółkowski.

33-letni zawodnik ma już jednak pewien plan działania. "Najbardziej nurtującą dla mnie sprawą jest fakt, że w przyszłym roku rusza Diamentowa Liga (zastąpi ona Złotą Ligę - przyp. red), ale nie ma w programie rzutu młotem. Pytam się - dlaczego?" - zastanawiał się 12-krotny mistrz Polski.

Zauważył jednocześnie, że "my, młociarze jesteśmy bardzo odosobnieni jeżeli chodzi o postrzeganie nas w mediach. Spójrzmy na organizację zawodów w Polsce. Najpierw odbywa się konkurs rzutu młotem, a potem jest długa przerwa. Ponoć jesteśmy niebezpieczni dla otoczenia, a ja wcale nie uważam, by tak było".

Poznaniak rozpocznie rywalizację w Berlinie w sobotę w południe, w pierwszej grupie eliminacji rzutu młotem.

"I to będzie tak naprawdę najważniejszy sprawdzian. Finał to wisienka na torcie, ale najpierw trzeba się do niego dostać" - podkreślił.

Reklama

Reklama

Reklama