Reklama

Reklama

Zainaugurują dla Kukuczki

W 19. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki zainaugurowała uroczyście nowy rok akademicki katowicka AWF. Od stycznia tego roku uczelnia nosi imię tego alpinisty i himalaisty.

W akademii - działającej od 1970 roku - uczy się obecnie ponad 5 tys. studentów na czterech kierunkach (fizjoterapia, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie). Na dwóch pierwszych możliwe jest uzyskanie tytułu magistra, turystyka i zarządzanie to na razie kierunki licencjackie, choć władze uczelni starają się to zmienić.

Studenci mają do dyspozycji dwie hale, w tym nowszą z basenem, oraz zmodernizowany podczas wakacji kosztem ponad 3 mln złotych stadion lekkoatletyczny ze sztucznym oświetleniem i nową, tartanową nawierzchnią.

Reklama

Patron akademii Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach. W latach 1979-1987 zdobył Koronę Ziemi, czyli wszystkie ośmiotysięczniki w Himalajach. Dokonał tego jako drugi człowiek na świecie po Rainholdzie Messnerze, ale uczynił to w o wiele krótszym czasie. Spośród tych 14 ośmiotysięczników na 11 z nich wszedł nowymi drogami, na cztery - po raz pierwszy zimą, na jeden szczyt samotnie. Kukuczka zginął 24 października 1989 roku na południowej ścianie Lhotse.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy