Reklama

Reklama

Wyścig Solidarności: Zwycięstwo Morajki w Kielcach

Jacek Morajko wygrał w rodzinnych Kielcach czwarty etap kolarskiego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Koszulkę lidera zachował Niemiec Andre Schulze, ale piątkowy triumfator, który awansował na drugie miejsce, ma ten sam łączny czas.

Mistrz Polski wyprzedził na prowadzącym lekko pod górę finiszu towarzysza ucieczki Włocha Pasquale Muto. Pierwsza część podzielonego w Górach Świętokrzyskich peletonu straciła do nich 10 sekund.

Etap z Radomia do Kielc nie wydawał się zbyt trudny. Większość szefów ekip przewidywała, że i tym razem do mety dotrze cała grupa i po raz czwarty dojdzie do pojedynku sprinterów. Tymczasem długi dystans (188 km), piekące słońce i liczne ucieczki, które trzeba było likwidować, dały się w końcu kolarzom we znaki.

Przed premią górską w miejscowości Krajno, 30 km przed metą, zaatakował Morajko. Pięć dni temu właśnie na tych drogach, w Masłowie pod Kielcami, zdobył biało-czerwoną koszulkę mistrza kraju. Znajomość terenu miała być jego atutem, który wykorzystał.

Reklama

Mocne tempo Morajki na podjeździe do Krajna utrzymał tylko Muto, ale przewaga Polaka i Włocha nad rozciągniętym peletonem nie przekraczała półtorej minuty, po czym na zjeździe do Kielc zaczęła maleć.

Na pierwszej z trzech krótkich rund w Kielcach (po 2,7 km) Morajko i Muto mieli już tylko 35 sekund zapasu, peleton był tuż-tuż, ale jednak nie zdołał ich doścignąć. Polak na ostatniej prostej nie dał szans Włochowi.

- Znałem trasę i to dziś zaprocentowało. Dla mnie był to idealny etap, nie typowo górski, ale jednak ze wzniesieniami. Jestem ogromnie szczęśliwy, tym bardziej, że na mecie dopingowali mnie żona i teściowie - powiedział Morajko.

W sobotę i niedzielę czekają kolarzy dwa ostatnie etapy, bardziej wymagające i górzyste, w Beskidzie Niskim i Górach Słonnych. W opinii Morajki, wyścig może się rozstrzygnąć już w sobotę, na odcinku z Jasła do Krosna.

Wyniki 4. etapu, Radom - Kielce (188 km):

1. Jacek Morajko (Mróz Active Jet) 4:43.19

2. Pasquale Muto (Włochy/Miche) ten sam czas

3. Tom Meeusen (Belgia/Telenet Fidea) 10 s

4. Steffen Radochla (Niemcy/Nutrixxion)

5. Dariusz Rudnicki (Aktio Group Mostostal Puławy)

6. Robert Radosz (Aktio Group Mostostal Puławy) ten sam czas

klasyfikacja generalna:

1. Andre Schulze (Niemcy/PSK Whirpool) 12:51.26

2. Morajko ten sam czas

3. Muto 4 s

4. Tino Meier (Niemcy/Team Brandenburg) 13

5. Radochla 15

6. Meeusen 16

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje