Reklama

Reklama

Wspięli się na 360-metrowy komin. To jedyna taka konstrukcja w Europie

Słoweńscy wspinacze podjęli się wyzwania wdrapania się na szczyt 360-metrowego komina. Jana Garnbret oraz Domen Skofic dokonali tego w asyście kamer, z których zapisany obraz mrozi krew w żyłach.

Liczący 360 metrów komin w Trbovlju jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie. To właśnie na nim została wyznaczona trasa wspinaczkowa, którą pokonała para słoweńskich wspinaczy.

Reklama

Jana Garnbret i Domen Skofic zdecydowali się przyjąć wyzwanie i w asyście kamer wdrapać się na szczyt kilkusetmetrowej konstrukcji. Film z tego wyczynu wzbudza niemały podziw i mrozi krew w żyłach. To najdłuższa ścianka wspinaczkowa na świecie.

Sprzęt do wyznaczenia trasy ważył ponad dwie tony. Na kominie wyznaczono ich aż 13.

Realizacja celu okazała się niezwykle trudnym zadaniem. Pierwsza próba trwała 12 godzin, ale nie została zaliczona, bowiem po drodze zdarzyło się kilka potknięć. Druga próba zakończyła się sukcesem po ponad siedmiu godzinach wspinaczki.

Jana Garnbret w swoim dorobku ma sześć tytułów mistrzyni świata we wspinaczce sportowej. Domen Skofic może pochwalić się między innymi medalami zdobytymi podczas zimowych igrzysk wojskowych. Podobnie jak Garnbret specjalizuje się w boulderingu, prowadzeniu oraz we wspinaczce łączonej.

AB

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Dowiedz się więcej na temat: wspinaczka | wspinaczka sportowa | Jana Garnbret | Domen Skofic

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje