Reklama

Reklama

Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej WADA

Minister sportu i turystyki Witold Bańka został wybrany przewodniczącym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

"Światowe władze wybrały! Witold Bańka wspólnym kandydatem wszystkich kontynentów na szefa WADA" - napisano na Twitterze Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dzisiaj w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wybrali Bańkę na szefa tej organizacji. Oficjalnie zostanie zatwierdzony w listopadzie, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku, kiedy zostanie nowym sternikiem światowej agencji walczącej z dopingiem w sporcie.

- To ważny moment dla Polski. Ten wybór to wielki honor, ale również odpowiedzialność. To także sukces polskiej dyplomacji. Dziękuję też Radzie Europy za zaangażowanie. Obok Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, WADA jest najważniejszą sportową organizacją. Przed głosowaniem czułem się jak przed startem w najważniejszych zawodach. Trzeba się było zaprezentować, odpowiadać na pytania. To był trudny moment, który wymagał trzymania nerwów na wodzy - powiedział Bańka przed kamerą TVP Info.

Reklama

Jego kontrkandydatem był Marcos Diaz z Dominikany - były pływak długodystansowy. Na stanowisku Polak zastąpi Craiga Reedie'go, który funkcję tę pełni od 2014 roku jako reprezentant ruchu olimpijskiego. Zgodnie z zasadą rotacji, teraz prezydenta WADA wskazywali przedstawiciele rządów.

W lutym Rada Europy zdecydowała, że to właśnie były polski lekkoatleta, a obecnie minister sportu i turystyki będzie kandydatem Starego Kontynentu. Działający od maja 2017 roku w Komitecie Wykonawczym WADA Bańka w głosowaniu pokonał Norweżkę Lindę Hofstad Helleland, która jest wiceprzewodniczącą WADA oraz belgijskiego polityka Philippe'a Muytersa.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).

Wśród głównych punktów swojego programu Bańka umieścił m.in. powstanie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu ich polityki antydopingowej.

- Niezbędne jest również zwiększenie liczby akredytowanych laboratoriów na świecie. W Afryce mamy obecnie tylko jedno - powiedział o wyzwaniach stojących przed WADA przy okazji obchodów 30-lecia polskiego systemu antydopingowego.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Będąc szefem WADA nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i funkcjonować politycznie.

- Formalnie nie ma przeszkód, abym był ministrem do końca kadencji. Chciałbym kontynuować pracę, ale to zależy od moich przełożonych - podkreślił Bańka.

Witold Bańka - sylwetka

Witold Bańka, 34-letni były lekkoatleta, ma w dorobku brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m, a od 2015 roku jest ministrem sportu i turystyki.

Bańka urodził się 3 października 1984 roku w Tychach. Pochodzi z lekkoatletycznej rodziny. Jego matka Jolanta Harasimowicz biegała na 1500 metrów, ojciec Ryszard trenował 800 m i był w juniorskiej reprezentacji Polski.

Rekord życiowy na 400 m - 46,11 - osiągnął w 2007 roku. W tamtym sezonie był członkiem reprezentacji na mistrzostwa świata w Osace. Pobiegł w eliminacjach, a w finale biało-czerwoni, już bez niego w składzie, zajęli trzecie miejsce. Jego trenerami byli m.in.: zmarły w 2008 roku Jan Dera oraz Józef Lisowski.

Karierę sportową oficjalnie zakończył, kiedy nie zdołał wywalczyć miejsca w reprezentacji na igrzyska olimpijskie Londyn 2012. Już wcześniej jednak dbał o rozwijanie innej swojej pasji - polityki.

- Od dawna się nią interesuję. Zamiast dobranocki zawsze wolałem oglądać w telewizji Wiadomości - przyznał przy okazji ministerialnej nominacji.

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku został najmłodszym w Polsce delegatem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wówczas zaledwie 24 lata.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg istotnych programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). Od maja 2017 roku jest członkiem Komitetu Wykonawczego WADA. Oficjalnie jego wybór na szefa tej organizacji zostanie zatwierdzony na listopadowym kongresie w Katowicach, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020.

WS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL