Reklama

Reklama

W Sosnowcu powstaje jedyne takie miejsce dla sportu w Polsce

Zagłębiowski Park Sportowy będzie gotowy w 2022 roku. Kibice z Sosnowca będą mogli oglądać mecze piłkarzy, hokeistów czy siatkarzy właściwie w jednym miejscu. Te trzy obiekty położone tuż obok siebie - stadion, hala i lodowisko - rosną bardzo szybko. - W maju 2022 roku wszystkie trzy obiekty oddamy do użytkowania - mówi Karina Skowronek, prezes zarządu spółki ZPS, odpowiadającej za inwestycje.

Piłkarze Zagłębia Sosnowiec ciągle grają na Stadionie Ludowym, otwartym w 1956 roku. W Sosnowcu Ludowy znalazł się w 1960 roku, po administracyjnej decyzji o zmianie Katowic i Sosnowca. Od tego czasu obiekt zmienił się niewiele i  - choć był świadkiem wielu wspaniałych meczów - dziś jest przestarzały.

Trzy w jednym

Reklama

Inwestycja może być nowym architektonicznym symbolem Sosnowca. Budowa nowego obiektu rozpoczęła się jesienią 2019 roku, cały kompleks - na który składa się stadion, hala i lodowisko - ma zostać oddany do użytku w maju 2022 roku. Kompleks powstaje w sosnowieckiej dzielnicy Środula, około 7 km od Ludowego, bliżej granicy z Dąbrową Górniczą.  Koszt stadionu to 184 mln zł, hali - 57,6 mln zł, a lodowiska - 64 9 mln zł. Wszystkie trzy inwestycje, położone na planie trójkąta, znajdują się obok siebie. Można powiedzieć, że to trzy w jednym.
Budowa stadionu na 11600 miejsc (z opcją powiększenia do 14500), hali na 3000 miejsc i lodowiska na 2500 miejsc jest realizowana przez Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Co na stadionie

Technologia poszła do przodu. Stadionów nie buduje się już jak XX wieku: na Środuli jako gotowe prefabrykaty zwozi się belki zębate i stopnicowe, które składają się na konstrukcję trybun, a dopiero potem montuje na miejscu. Zamontowano około 75 procent belek.
Powstanie tu osiem VIP-owskich lóż. Zadaszenie przewidziano na wysokości 17 metrów. Stadion będzie miał piękną drewnianą elewację z sosny thermory. - Jest już widoczna cała niemalże korona stadionu. Obecnie montowane są słupy i kratownice stalowe konstrukcji zadaszenia. Zaawansowanie montażu to około 20 procent - informuje Karina Skowronek.
Trwają prace związane ze zbrojeniem stropu obwodowego wraz z belką obwodową trybuny północno-wschodniej oraz prace montażowe stropu nad pierwszą kondygnacją budynku klubowego. - Budynek klubowy będzie miał trzy kondygnacje, jesteśmy na etapie budowy drugiej - informuje szefowa ZPS. Rozpoczęto montaż kanalizacji, wkrótce ma rozpocząć się murowanie ścian zewnętrznych i działowych tego budynku.

Co na hali

- Prace na hali przebiegają sprawnie i bez zakłóceń. Jej budowę zamierzamy zakończyć już w 2021 roku - mówi szefowa ZPS. Na razie wykonano schody z betonu przy wejściu głównym hali. Kontynuowane są prace związane z montażem stropów filigran drugiej kondygnacji oraz wykonaniem elementów żelbetowych, takich jak tarcze, słupy, belki. W dalszym ciągu prowadzony jest montaż belek stopnicowych trybun, których zaawansowanie szacowane jest na około 90%. Rozpoczęto murowanie ścian zewnętrznych oraz działowych na parterze, montaż instalacji elektrycznej, a także montaż konstrukcji stalowej dachu. - Za nami jest już zamknięcie przestrzeni nad halą treningową, gdzie na wysokości ponad 12 m ułożone zostały belki - informuje Karina Skowronek. Na nich została wykonana warstwa nadbetonu, a w dalszej kolejności ułożone zostaną warstwy pokrycia dachu. - Od środy 13 stycznia wystartowaliśmy ze scalaniem konstrukcji stalowej dachu hali sportowej o długości 57 metrów, która w przyszłym tygodniu będzie montowana na wysokości 13 m - dodaje Karina Skowronek.

Co na lodowisku

Prace na Stadionie Zimowym są na razie najmniej zaawansowane. - Stadion Zimowy jest w fazie raczkowania - uśmiecha się Karina Skowronek. W tej chwili prowadzi się tam prace ziemne związane z wykonaniem nasypu. Ze względu na bardzo duże zróżnicowanie wysokości terenu, nasyp został podzielony na kilka etapów. Prace zaawansowane są w 40 procentach. Trwają także prace zbrojarskie przy stopach i płytach fundamentowych.
Trzeba dodać, że trwają prace związane z układaniem zewnętrznych sieci wod-kan na terenie Zagłębiowskiego Parku Sportowego, szczególnie w rejonie wszystkich trzech obiektów sportowych.

A co będzie ze starym Stadionem Ludowym? Ma pozostać bazą treningową dla drużyny Zagłębia Sosnowiec.


Dowiedz się więcej na temat: Zagłębie Sosnowiec | Sosnowiec | Paweł Czado

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje